usg brzucha

USG jamy brzusznej jest badaniem kontrolnym, nie jest żadną poważną operacją, a tylko badaniem, jakie może wyjaśnić pewne choroby. Istotna jest przygotować w każdym szpitalu, gdy zleci je nam lekarz, lub i na swoje życzenie, jednak wtedy niezbędne jest zapłacenie za badanie. Mimo to, warto w miarę powszechnie chodzić na usg jamy brzusznej żeby stale kontrolować stan wnętrzności i w porę zainterweniować w przypadku wzrostu niepożądanej choroby.

Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala uwidocznić na monitorze strukturę tychże organów wewnętrznych ciała, które spotykają się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Badanie to nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego (jak jest to miejsce np. w przypadku RTG jamy brzusznej). USG jamy brzusznej jest robione w czasu rzeczywistym i już w jego trakcie można zidentyfikować możliwe choroby. Odmiennie jest w przypadku analizowania RTG, gdzie interpretacja obrazu jest możliwa tylko po wykonywaniu prześwietlenia.

Jak skończyć się do USG jamy brzusznej?

W dniu USG jamy brzusznej najlepiej załóż wygodne, luźne, niekrępujące ruchów ubranie. Przed rozpoczęciem USG lekarz może poprosić Cię o zdjęcie lub podciągnięcie ubrania do góry w celu odsłonięcia badanej strefie. Potrzebne może się również wykazać zdjęcie biżuterii (np. kolczyka w pępku).
Jak w ciągu 2 dni poprzedzających ultrasonografię wykonywano u Ciebie analizowania obrazujące górny odcinek przewodu pokarmowego z wykorzystaniem środka kontrastującego (np. barytu), poinformuj o tym lekarza, który będzie robił USG jamy brzusznej. Baryt może jeszcze znajdować się w Twoim przewodzie pokarmowym, przez co utrudni lub nawet uniemożliwi właściwe uwidocznienie organów.

kiedy warto zrobić usg jamy brzusznej
Szczegółowe przygotowanie zależy od rodzaju wykonywanego analizowania USG jamy brzusznej:
w przypadku USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki, lekarz że Ci zalecić w dniu poprzedzającym badanie wykorzystywanie kuracji niskotłuszczowej lub nawet nieprzyjmowanie żadnych posiłków przez 8 do 12 godzin przed USG;
w przypadku USG nerek, na blisko godzinę przed wykonaniem analizowania możesz zostać poproszony/a o wypicie od 4 do 6 szklanek płynów (w celu wypełnienia pęcherza moczowego); możesz te zostać poproszony/a o niejedzenie przez 8 do 12 godzin.

USG jamy brzusznej – jak więc działa?

Aparat do USG składa się z konsoli z ekranem, na którym w trakcie analizowania będą uwidaczniane narządy jamy brzusznej. Z konsolą połączona jest głowica, przykładana przez lekarza bezpośrednio do Twojej skóry. Głowica wysyła fale dźwiękowe o dużej częstotliwości, które odbijają się od organów jamy brzusznej i następnie wracają do głowicy. Można zatem powiedzieć, iż sonda „nasłuchuje” echa, które dochodzi do niej po tym jak wyemitowała dźwięki (podobnie jak robią to nietoperze, lokalizujące w ten rób w ciemnościach przeszkody, czy także statki podwodne). Dzięki pomiarowi tychże fal zwrotnych można zweryfikować, w której odległości znajduje się organ, jaki jest jego rozmiar, kształt, spoistość (czy jest narządem twardym, wypełnionym płynem, itp.) Uzyskany dzięki temu obraz ultrasonograficzny jest już dostępny na ekranie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here