Każdy z nas ma za sobą jakąś przeszłość. Niektórzy zastanawiają się jaka była historia jego rodziny. Skąd pochodzi oraz gdzie sięgają jej korzenie. Rodzina stanowi ważną część życia i funkcjonowania społeczeństwa, dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się kto w niej żył. Jak narysować drzewo genealogiczne? Sprawa nie jest prosta. Będzie od nas wymagała zaangażowania i przede wszystkim czasu.

Poznaj historię swojej rodziny

jak narysować drzewo genealogiczneStworzenie drzewa genealogicznego ułatwia poznanie swoich przodków. Pozwala to zobrazować ród, z którego pochodzimy. Wielu ludzi zastanawia się jak narysować drzewo genealogiczne. Często spotykamy się z nim już na etapie szkoły. Jako dzieci staramy się stworzyć taki obraz umieszczając na nim siebie, rodziców, dziadków oraz inną bliską rodzinę. Aby stworzyć takie drzewo, wystarczą nam informacje od członków rodziny. Jednak jeśli chcemy nanieść na nie starsze pokolenia często trzeba odnieść się do zapisów historycznych takich jak: księgi kościelne, czasopisma, zapiski archiwalne. Nie jest to proste i często bywa bardzo czasochłonne, jednak daje dużo satysfakcji i pozwala sprecyzować kogo potomkami jesteśmy.

Jak narysować drzewo genealogiczne

Sposób w jaki wykonywany jest taki zapis zależy od samego siebie. To od nas zależy forma oraz oprawa wizualna zapisku. Może to być wykres, który posiada wklejone zdjęcia, połączone kreskami lub schemat drzewa z podpisami i latami, w których żyła dana osoba. Jeśli decydujemy się na precyzyjnie stworzone drzewo genealogiczne naszego rodu czeka nas mnóstwo pracy. Powinni się znaleźć na nim wszyscy członkowie najbliższej i dalszej rodziny. Takie projekty możemy tworzyć ręcznie lub posłużyć się nowoczesną techniką. Obecnie możemy wykorzystać wiele programów komputerowych, które pomogą nam w stworzeniu naszego schematu. Dają nam możliwość wklejania zdjęć, podpisów czy dodawania efektów dźwiękowych. Dzięki tego rodzaju oprogramowaniom w przejrzysty sposób można uporządkować i zobrazować historię swojej rodziny. Samo tworzenie drzewa genealogicznego staje się przyjemne i ciekawe.

Jak pozyskać informacje

W dzisiejszych czasach dużo łatwiej jest odnaleźć informacje o naszych przodkach. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Wielu ludzi nie jest w stanie samemu poradzić sobie z pozyskaniem takich informacji. Idąc za potrzebą społeczeństwa powstały firmy i instytucje, które pomagają w tworzeniu drzewa genealogicznego, skutecznie zdobywając informacje z przeszłości. Tworząc drzewo genealogiczne rodu należy nastawić się także na czasochłonność tego przedsięwzięcia. Można zacząć od wyszukiwania informacji zapisanych na stronach internetowych, jednak należy się spodziewać, że poszukiwania zmuszą nas do odwiedzenia różnych miejsc typu biblioteki, archiwa itp.

Gdzie szukać informacji o naszych przodkach?

Jak znaleźć informacje o swoich przodkach? Zakładamy, że rozmowę z najstarszymi członkami rodziny mamy już za sobą. W następnej kolejności możemy przeszukać zasoby internetu. Jeśli nie znajdziemy tutaj szczegółowych informacji, to przynajmniej uzyskamy jakieś namiary, które ułatwią nam dalsze poszukiwania. W internecie znajdziesz mnóstwo stron zbierających informacje o ludziach według nazwiska lub regionu, z którego pochodzą. Choćby bardzo popularne w internecie są strony dotyczące Kresów Wschodnich. Jeśli wiesz, że twoja rodzina pochodzi właśni stamtąd, to warto tego typu portale internetowe odwiedzić. Możliwie, że znajdziesz tam również jakieś informacje o swojej rodzinie. Warto też zaglądać na strony internetowe dotyczące bezpośrednio poszukiwań genealogicznych. Tutaj możesz znaleźć osoby, które podobnie jak ty szukają informacji o swoich przodkach. Dzięki temu możesz zasięgnąć rad i opinii. Możliwe, że ktoś poszukuje przodków w tym samym rejonie. Możliwe, że ma również jakieś informacje o twoich przodkach. Warto więc popytać.

jak narysować drzewo genealogiczneJednak internet to ledwie czubek góry lodowej możliwości jakie stoją przez osobami, które szukają informacji na temat swoich przodków. W następnej kolejności warto odwiedzić region, z którego pochodzą nasi przodkowie. Być może żyją tam jeszcze sąsiedzi, którzy pamiętają naszego dziadka, czy też pradziadka. Warto więc popytać. Naturalnie możemy też o odwiedzić tamtejszą parafię i zapytać o księgi metrykalne. Możliwości poszukiwań są naprawdę ogromne. Jednak należy przeznaczyć na to mnóstwo czasu i energii. Będzie to również kosztowne. Jednak satysfakcja z uzyskania choćby najmniejszej informacji, czy wręcz śladu lub namiaru na swojego przodka będzie wielka. Wato wiec zadać sobie nieco trudu. Przede wszystkim by po prostu wiedzieć skąd pochodzimy i czym zajmowali się nasi przodkowie. To bezcenna wiedza, która pozostawimy naszym przodkom. Wiedzę o najbliższej rodzinie należ bowiem z całą mocą pielęgnować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here