Serotonina

Serotonina pełni bardzo ważne, ale i niezwykle wszechstronne funkcje w organizmie.

Na czym polega jej działanie i czy słusznie bywa określana jako hormon szczęścia?

Serotonina – najważniejsze informacje

Serotonina to jeden z bardzo istotnych neuroprzekaźników w ludzkim organizmie, pełna jego nazwa brzmi: 5-hydrokrytryptamina, w skrócie 5-TH. Co ciekawe, serotonina uważana jest również za hormon tkankowy. Z serotoniną związana jest pewna ciekawostka dotycząca jej odkrycia – otóż w 1935 roku pozyskano ekstrakt z komórek jelitowych, gdzie zaobserwowano wiele substancji. Serotoniną okazała się ta, którą początkowo wzięto za adrenalinę.

Skoro obecność serotoniny w ludzkim organizmie jest tak ważna, warto zastanowić się, jak dochodzi do jej produkcji. Otóż odbywa się to na drodze przemiany tryptofanu, czyli jednego z aminokwasów. Najpierw tryptofan ulega hydroksylacji do 5-hydroksytryptofanu, a następnie dekarboksylacji, w wyniku czego powstaje serotonina.

Choć serotonina zwykle kojarzona jest przede wszystkim z układem nerwowym, to w rzeczywistości największe jej stężenie występuje w przewodzie pokarmowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej działanie jest znacznie szersze – pora dowiedzieć się, czemu serotoninę określa się mianem hormonu szczęścia.

Jakie są funkcje serotoniny?

Jak wspomniano wcześniej, serotonina jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem, do tego też sprowadza się jej jedna z głównych ról, uczestniczy bowiem w przekazywaniu impulsów nerwowych między komórkami nerwowymi. Nietrudno się domyślić, że jest to niezbędne przy wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie.

To jednak nie wszystko, oprócz tego serotonina:

  • bardzo mocno oddziałuje na pracę przewodu pokarmowego. Wydzielanie serotoniny przyspiesza perystaltykę jelit, co jest jeszcze ważniejsze po spożyciu pokarmu nie do końca przeznaczonego do jedzenia. To właśnie serotonina odpowiada wtedy na naturalne wywołanie biegunki. Ten neuroprzekaźnik reguluje też wywołanie wymiotów;
  • w ogromnej mierze wpływa na twoje samopoczucie każdego dnia – nie przez przypadek serotoninę określa się jako hormon szczęścia. Wykazano bowiem, iż jej wzmożone wydzielanie związane jest z odczuwaniem przyjemności i radości, ponadto serotonina wpływa na twój rytm dobowy, a także zdrowy sen. Warto też dodać, że oddziałuje na apetyt, w związku z czym można stwierdzić, że ma wpływ na kilka absolutnie kluczowych elementów życia człowieka. Zasadności nazwy nie trzeba zatem dłużej tłumaczyć.

Należy też pamiętać, aby nie doprowadzać do zbytnich wahań poziomu serotoniny. Zbyt wysoki jej poziomom może skutkować niekontrolowanym obżarstwem, czego wynikiem będzie z kolei szybkie przybranie kilogramów. Natomiast niedobór serotoniny może się wiązać z:

  • kłopotami z zasypianiem, problemami z wyspaniem się
  • osłabieniem pamięci
  • trudnościami ze skupieniem
  • podwyższoną drażliwością
  • niepokojem
  • obniżoną samooceną
  • zwiększonym apetytem, szczególnie na słodycze

Trudno zatem nie zgodzić się z tym, że serotonina to prawdziwy hormon szczęścia. Mało tego – można nawet uznać, że tajemnica szczęścia to serotonina utrzymana na właściwym poziomie.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here