kawa
fot. pixabay.com

Kawa to najpopularniejszy i najczęściej pijany przez nas gorący napój. Uwielbiamy ją nie tylko za jej smak i aromat, czy pobudzające działanie. Kawa jest dla nas swoistym rytuałem, chwilą odprężenia, relaksu i doskonałym pretekstem do spotkania i rozmowy z innymi. Czy w czasie ciąży musimy całkowicie zrezygnować z tej przyjemności?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kawa-ciazy-mozna-ja-pic/

Kawa w ciąży za i przeciw

Miłośnikami picia kawy są głównie kobiety. Większość z nich nie wyobraża sobie poranka  bez filiżanki parującej, aromatycznej kawy, która pobudza do działania. To wspaniały początek dnia, który daje nam siłę na realizacje codziennych zadań.

Wiemy jednak, że zawarta w kawie kofeina ma silne działania, a wraz z krwią matki przekazywana jest dziecku. Wpływ kofeiny na tak młody i niewykształcony organizm nie jest korzystny. Czy musimy zatem zrezygnować całkiem z tej porannej przyjemności.

Wielu jest zwolenników właśnie tej restrykcyjnej opcji, którzy uważają, że w ciąży należy wyzbyć się wszelkich potencjalnie nawet szkodliwych dla dziecka substancji i czynników.  Trudno się z tym nie zgodzić. Jako odpowiedzialne osoby, jesteśmy zobowiązane, aby chronić tych najsłabszych i dbać o nich najlepiej jak to możliwe.

Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę również dobrostan przyszłej mamy. Zbyt wiele restrykcji odbije się na jej samopoczuciu, a przecież ono również ma duży wpływ na rozwój i dobro dziecka.

Kawa w ciąży – dopuszczalna dawka i alternatywy

Na szczęście, mamy kilka zdrowych alternatyw dla kawy, które być może okażą się równie dobrym zamiennikiem dla tego aromatycznego naparu. Dobrym rozwiązaniem jest kawa zbożowa, która poza przyjemnym delikatnym smakiem jest również źródłem wielu witamin i minerałów. Jeśli ma ona dla nas za mało kawowy smak, dobrą opcją jest kawa bezkofeinowa. Możemy też nieco bardziej zmienić swój rytuał i zamiast kawy przerzucić się na herbatę, zwłaszcza zieloną.

Powyższe alternatywy są skierowane głownie dla tych kobiet, które najbardziej przywiązane są do samego rytuału picia gorącego napoju z rana. Jest jednak i dobra wiadomość dla zaciętych kawoszek. Naukowcy określili bezpieczną dawkę kawy, jaką można spożywać bez uszczerbku dla dziecka. Według ich wyliczeń spokojnie możemy sobie pozwolić na dwie niezbyt mocne filiżanki kawy dziennie.

Przeczytaj też: http://www.mercante.pl/rozstepy-w-ciazy-jak-im-zapobiegac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here