niskie ciśnienie

Wysokie ciśnienie jest często uznawane za szkodliwe dla zdrowia oraz monitorowane u specjalisty. Oraz tak, konsekwencje zdrowotne nadciśnienia są – można żeby rzec – śmiertelnie szkodliwe. A co z osobami, które przez lata zmagają się ze za niskim ciśnieniem? Lub faktycznie potrafią się uważać za szczęśliwców, jakim nic tak właściwie nie jest? Niestety, to nie do celu jest prawda. Rzeczywiście, niskie ciśnienie nie jest tak niebezpieczne w skutkach, jak nadciśnienie, a nie znaczy to z razu, iż można go ignorować. Specjaliści co prawda są zgodni w zapewnieniach, iż hipotonia – lub odmiennie niedociśnienie zazwyczaj nie potrzebują leczenia farmakologicznego. Nie wrzuca to natomiast faktu, iż należy łagodzić choroby z nim połączone, by w miarę komfortowo być na co dzień.

Choroby powodowane za niskim ciśnieniem

A jakie choroby wtórują niejednokrotnie niskociśnieniowcom? Otóż zwłaszcza są to sygnały, które można czasem pomylić ze zmęczeniem czy początkiem przeziębienia. Ogólnie mówiąc, organizm niedomaga. Rozpoczyna się zazwyczaj tuż po przebudzeniu. Chociażby gdy noc była wytrzymała oraz duża – czyli sen trwał prawidłową ilość godzin, senność oraz odczucie osłabienia są pierwszymi odczuciami towarzyszącymi wybudzaniu.

jak sobie radzić z niskim ciśnieniem

Co że być etiologią niedociśnienia

Terminologia medyczna rozróżnia dwa typy hipotonii – pierwotną oraz wtórną. Ta ważna jest zazwyczaj naturalna a nie da się jej wyleczyć, ponieważ jest efektem słabego przepływu krwi przez mało elastyczne ściany tętnic. Komórki całego organizmu dostają mniej tlenu –stąd utrzymujące się niewłaściwe sygnały. W pewnych wypadkach niskie ciśnienie może towarzyszyć zdecydowanie poważniejszym schorzeniom, które – w chwilę nie zdiagnozowane, będą rujnowały organizm. Tak właśnie przebiega hipotonia wtórna. Diagnoza znaczy, iż niskie ciśnienie jest wynikiem dolegliwości toczącej organizm – na przykład anemii, niedoczynności nadnerczy, padaczki lub cukrzycy. Poddanie leczeniu dolegliwości będącej jedynym źródłem niedociśnienia przynosi zazwyczaj ustąpienie symptomów hipotonii. Więc, gdy sporadycznie mierzone ciśnienie budzi podejrzenia, a po zwiększeniu częstotliwości pomiarów pojawia się pewność, iż zasila się grono szczęśliwców, zwanych pieszczotliwie „niskociśnieniowcami” – należy udać się do lekarza. Celem takiej wizyty musi być przede wszystkim wykluczenie poważniejszych zaburzeń i ustalenie postępowania w wypadku nasilania się symptomów niedociśnienia. Niepokój powinny wzbudzać wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego stale rozwijające się na poziomie poniżej 90/60 mmHg u kobiet oraz 100/70 mmHg u panów.

Jak sobie radzić

Osoby z niskim ciśnieniem powinny przestrzegać kilku ważnych zasad, by minimalizować negatywny nacisk niskiego ciśnienia na działanie organizmu. Do najistotniejszych należą:
•unikanie gwałtownych zmian pozycji – szczególnie po dłuższym bezruchu;
•przed porannym wstaniem z łóżka warto systematycznie wykonywać suchy masaż ręcznikiem czy rękawicą do masażu;
•unikanie bycia w wannie z gorącą wodą, prysznic zakończony zimną sekwencją, która pobudzi krążenie;
•zmniejszenie bycia na świetle oraz długiego opalania się w bezruchu;
•regularny sen, najlepiej na wysoko ułożonej poduszce;
•systematyczne uprawianie sportu czy codzienna gimnastyka;
•posiłki rozłożone na mniejsze porcje spożywane częściej;
•picie minimum 2 litrów wody dziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here