Czy jedzenie może być lekarstwem? Jak najbardziej. Potwierdzeniem takiej tezy jest niewątpliwie „żywność funkcjonalna”, czyli taka, która poza funkcją odżywczą ma także działanie prozdrowotne. Idea takiego traktowania pożywienia wywodzi się ze Wschodu, gdzie nie dokonuje się tak wyraźnego rozróżnienia między potrawami spożywanymi dla smaku czy dla zaspokojenia głodu oraz tymi, które mają dbać o nasze zdrowie. Za sprawą naukowców z Uniwersytetu w Granadzie na miano żywności funkcjonalnej „zasłużyło sobie” także coraz bardziej popularne u nas mleko kozie.
Co zawiera kozi trunek?
Do dziś utarło się mówienie z przekąsem o „badaniu ilości cukru w cukrze”, tymczasem jeśli pochylimy się nad mikroskopem nad kropelkami białego płynu wytwarzanego przez kozy zaskoczy nas, iż w jego składzie nie znajdziemy tego, co w mleku krowim, a mianowicie głównych frakcji globulin. To one są przyczyną coraz częstszych alergii. Mleko kozie ma bardzo niewielką zawartość laktozy i niezwykle rzadko powoduje alergie, dlatego jest to prosty i naturalny lek dla osób (zwłaszcza dzieci) cierpiących na skazę białkową. Dla alergików jest bardziej bezpieczną alternatywą dla mleka krowiego niż coraz bardziej „modne” mleko sojowe, często wytwarzane z soji uprawianej konwencjonalnie, zmienionej genetycznie (z upraw GMO).
Wartości odżywcze mleka koziego.
Kozie mleko zawiera:
Dużą zawartość probiotyków (oligosacharydów). Substancje te docierają do jelita grubego, gdzie stają się pożywką dla naturalnej flory bakteryjnej, składniki mineralne, takie jak: wapń, potas, fosfor, a także dobrze przyswajalne witaminy A1, B1, B2, PP i C, cenne kwasy tłuszczowe omega-6.
Dla zdrowia
Dla kogo polecane jest mleko kozie? Dla każdego! Dużego i… małego (jego smak z pewnością docenią małe dzieci, mogą je popijać nawet „oseski” powyżej 4 miesiąca).
Doskonale służy także:
1. seniorom,
2. rekonwalescentom,
3. astmatykom,
4. kobietom w ciąży,
5. gruźlikom,
6. cierpiącym na schorzenia płucne i owrzodzenia żołądka.
Polecane jest ponadto pacjentom ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym oraz osobom borykającym się z przewlekła anemią (podnosi poziom hemoglobiny ze względu na obecność dobrze przyswajalnego żelaza). Na Bałkanach i Kaukazie swoistym panaceum na liczne dolegliwości jest kozi… kefir, o unikalnej mikroflorze i zawartości wielu pierwiastków niezbędne dla człowieka, takich jak wapń, magnez i mangan w najbardziej przyswajalnych połączeniach. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż kultury kefirowe syntetyzują witaminy z grupy B, nadtrawiają białko i cukier mlekowy.
Mleko kozie dla urody
Spożywanie koziego mleka może przyczynić się nie tylko do poprawy naszego zdrowia, ale i urody. Takie jego zastosowanie (na przykład w połączeniu z miodem) było znane już w starożytności, a chyba każdy miał okazję słyszeć, iż codziennym kąpielom w kozim mleku zawdzięczała wspaniałą alabastrową skórę, słynąca z piękności królowa egipska, Kleopatra. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w XXI wieku dla naturalnego nawilżenia skóry dodać do kąpieli nieco koziego mleka. Świetnie sprawdza się tutaj także kozie mleko w proszku, jak i serwatka, która korzystnie wpływa na skórę, łagodzi podrażnienia i leczy rozmaite skórne dolegliwości.