Nietrzymanie moczu na początku ciąży to zmora wielu przyszłych mam. Do porannych mdłości dołącza problem, który stwarza krępujące sytuacje w podróży czy podczas spotkań towarzyskich. Co robić, gdy na początku ciąży pojawia się nietrzymanie moczu? Zapoznaj się z naszymi radami.
Nietrzymanie moczu na początku ciąży – dlaczego się pojawia?
Nietrzymanie moczu na początku ciąży to najczęściej skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie młodej mamy. Hormony wydzielane w czasie ciąży osłabiają mięśnie Kegla, ponieważ w ten sposób łatwiej będzie urodzić dziecko siłami natury. Dodatkowo powiększa się macica, co może powodować uczucie ucisku na pęcherz moczowy i chęć częstego korzystania z toalety.
Nietrzymanie moczu na początku ciąży może być też spowodowane przez nadprogramowe kilogramy lub mieć przyczynę w nieprawidłowej diecie zawierającej zbyt dużo potraw i napojów moczopędnych.
Osłabione mięśnie Kegla powodują wysiłkowe nietrzymanie moczu, od kropelkowego po bardziej nasilone. Do krępującej sytuacji może dojść podczas kichania, kaszlu czy śmiechu.
Naglące nietrzymanie moczu na początku ciąży może być związane z częstszymi w tym okresie zapaleniami pęcherza. Pojawia się wówczas potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety, a kiedy nie jest to możliwe – dochodzi do mimowolnego oddania moczu. Podobna sytuacja może mieć związek z parciem na pęcherz spowodowanym powiększaniem się macicy.
Nietrzymanie moczu na początku ciąży – co robić, a czego nie?
By zminimalizować problem nietrzymania moczu na początku ciąży, zaleca się zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim należy zrezygnować z picia dużych ilości kawy i herbaty, ponieważ mają one działanie moczopędne. Warto też ograniczyć spożycie ostrych potraw, a także cytrusów i pomidorów, które także zwiększają produkcję moczu. Zaleca się natomiast pić dużo wody, ponieważ wypłukuje ona z pęcherza moczowego szkodliwe bakterie i zapobiega stanom zapalnym dróg moczowych.
Podczas ciąży należy też szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, tak by skóra nie miała kontaktu z moczem poprzez zawilgoconą bieliznę. Dobrym rozwiązaniem na nietrzymanie moczu w ciąży są podpaski i wkładki TENA. Mają one system pozwalający utrzymać wilgoć z dala od skóry, ich stosowanie zapobiega też powstawaniu przykrego zapachu. Tego rodzaju produkty sprawdzą się przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu. Przy cięższej postaci tej dolegliwości polecane są majtki chłonne TENA. Dopasowują się one do kształtu ciała i nie są widoczne pod ubraniem, więc można nosić je zamiast bielizny. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszła mama borykająca się z problemem nietrzymania moczu będzie mogła z powodzeniem kontynuować dotychczasowe aktywności poza domem, nie martwiąc się, że ktoś zauważy jej kłopot. Takie rozwiązanie zapobiegnie też nerwowemu rozglądaniu się za toaletą, kiedy młoda mama musi załatwić coś na mieście. Niemniej jednak zaleca się, by w czasie ciąży często korzystać z toalety, gdy tylko jest taka możliwość.