ponaglenie

Ponaglenie jest to nieterminowe załatwienie sprawy przez urząd. W jaki sposób je złożyć?  Poniżej przedstawiamy zbór najważniejszych informacji, które warto wiedzieć. Zgodnie z przepisami, to urząd powinien załatwić naszą sprawę w odpowiednim terminie. Może jednak zdarzyć się tak, że termin upłynął, a urzędnicy nadal niczego nie zrobili.  W takim przypadku mamy możliwość złożyć właśnie ponaglanie. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/ponaglenie/ 

Ponaglanie na nieterminowe załatwienie sprawy przez urząd

Pracownicy urzędu powinni załatwiać sprawy urzędowe bez zwlekania, to znaczy jak najszybciej mogą. Jeżeli jednak sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego to powinna być zakończona nie później, niż w trakcie miesiąca od wszczęcia takiego postępowania.

Na załatwienie bardziej skomplikowanych praw urzędnicy mają dokładnie dwa miesiące. Termin na zakończenie spraw odwoławczych wynosi mniej więcej miesiąc od dostania odwołania.

Do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się:

  • terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności,
  • okresów zawieszenia postępowania,
  • okresu trwania mediacji,
  • okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.

Mamy jednak prawo do informacji o tym, że nasza sprawa nie została załatwiona w terminie. Co więcej dany urząd powinien zawiadomić nas o prawie do wniesienia takiego ponaglenia. Taki dokument składamy za pośrednictwem urzędu, który prowadzi naszą sprawę do organu wyższego stopnia.

W jakich przypadkach można je złożyć? 

Ponaglenie można złożyć w przypadku:

  1. bezczynności urzędu – sprawa nie została załatwiona w terminie określonym w prawie lub w terminie dodatkowym, który wyznaczył urząd załatwiający sprawę,
  2. przewlekłości postępowania – sprawa prowadzona jest dłużej niż jest to niezbędne.

Postanowienie urzędu wyższego stopnia 

Takie postępowanie zostaje przekazane do organu prowadzącego wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Co więcej urząd ma też obowiązek ustosunkować się do niego. Urząd wyższego stopnia rozpatruje wtedy nasze ponaglenie i wydaje odpowiednie postępowanie. Według przepisów jest 7 dni na rozpatrzenie danego ponaglenia.

Pracownik urzędu, jeżeli z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie może zostać ukarany. Karą może być nawet zwolenienie dyscyplinarne. 

Zobacz też: http://www.mercante.pl/ile-czasu-przechowywac-dokumenty-sprawdz-najwazniejsze-przepisy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here