Większość z nas po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni lubi zrelaksować się przed ekranem telewizora lub komputera oglądając film. Coraz więcej ludzi przekonuje się do internetowych wypożyczalni takich jak Netflix czy HBO GO. Przewagą popularnych platform jest przede wszystkim ich imponująca ilością tytułów kolekcja filmów. Nowe pozycje są nieustannie dodawane, a sezony ulubionych seriali uzupełniane, dzięki czemu jest w czym wybierać. Seriale jeszcze nigdy wcześniej nie cieszyły się taką popularnością – obecnie budżetem dorównują niejednemu megahitowi z kina, także serialowa obsada to już nie nieznane nazwiska, ale najbardziej rozpoznawalne gwiazdy. W ostatnim czasie w związku z zaleceniami by jak najrzadziej opuszczać dom naturalnie wielu z nas mając do dyspozycji większą ilość czasu decyduje się na seans w domowym zaciszu. W momencie uruchomienia komputera czy przełączania kanałów na pilocie najczęściej pojawia się pytanie: jaki film warto obejrzeć?
Jaki film warto obejrzeć?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, chociażby ze względu na przeróżne gusta i preferencje filmowe. Dodając do tego jeszcze różniące się oczekiwania wobec produkcji filmowych i większe grono w którym chcemy zasiąść przed ekranem, zażarta dyskusja, a może nawet konflikt jest gotowy.
Zadowolić każdego może być niełatwo, najlepiej szybko uzmysłowić sobie, że chociaż tym razem może niekoniecznie obejrzymy swój ulubiony film o superbohaterach, kiedy pozostali znajomi lekceważąco odnoszą się do wszelkich nierealnych elementów fabuły, to może właśnie oto nadarzyła się okazja by obejrzeć coś z zupełnie innego gatunku, może warto zapoznać się z jakimś tytułem z innej bajki. By się nie rozczarować, wskazanym jest zacząć od pytania: w jakim jestem nastroju i z czym chcę zostać po tym seansie?
Czy to ma być czysta, niezobowiązująca rozrywka, która pozwoli oderwać się od codzienności? Czy może raczej film, który pobudzi szare komórki, zmusi do myślenia i pozostanie na długo w pamięci? Coś do pośmiania się, czy może do wzruszenia? Albo jakiś nieobejrzany klasyk, który jak bumerang wraca przy różnych okazjach i rozmowach? Tak zadane pytania pomogą ustalić priorytety. Po ustaleniu podstawowych oczekiwań można przejść do poszukiwań rankingów lub przeglądania forów internetowych.
Poszukajmy ocen i recenzji w internecie
Jeśli ma się konto na platformie streamingowej warto rozejrzeć się w proponowanych tytułach. Inteligentny system czasem podpowiada co może się nam spodobać lub po prostu wyświetla listę najpopularniejszych obecnie tytułów. Wysoka oglądalność niekoniecznie pokryje się z naszymi gustami, ale jest jakąś wskazówką, która przynajmniej obrazuje aktualne trendy wśród widzów. Fora internetowe i blogi krytyków literackich to dobre źródła by zapoznać się z ogólnymi opiniami na temat danego filmu. Należy jednak uważać na spoilery – niektórzy komentujący są bezlitośni i w ten sposób można łatwo popsuć sobie przyjemność z oglądania.
Filmy postapo
Wzrosło zainteresowanie gatunkiem postapokalipsy, dlatego w ostatnich tygodniach wiele serwisów przygotowało listy subiektywnie najlepszych filmów przedstawiających różne wizje świata przez który przetoczył się wyniszczający kataklizm. Tytuły, które figurują na tego typu zestawieniach to najczęściej: „Księga ocalenia”, „Nie otwieraj oczu”, „Melancholia”, „Mad Max”, „Droga”. Oddzielną grupą są tutaj filmy o żywych trupach, dużym uznaniem wśród wielbicieli zombie cieszą się: „28 dni później”, „Jestem legendą”, „World War Z”, „Świt żywych trupów”, „Noc żywych trupów”, „Zombieland”, „Resident Evil”.
Lekarstwem na dołującą rzeczywistość mogą być lekkie, niezobowiązujące komedie jak: „Choć goni nas czas”, „Za jakie grzechy, dobry Boże?” czy „Green book”. Większa ilość wolnego czasu może zostać wykorzystana na nadrobienie tytułów, o których w tym i zeszłym roku dużo się mówiło, a więc np. polskie „Boże ciało”, czy „Na noże”, „Joker”, „Parasite”, „Faworyta”, „Dawno temu w Hollywood”. Ilość nagród może być wyznacznikiem przy wyborze filmu i na pewno świadczy o tym, że dany tytuł nie przeszedł bez echa w kinowym światku.
Filmy kostiumowe
Romantyczne dusze mogą sięgnąć do kostiumowych filmów, które opowiadają historie gorących romansów w pełnym konwenansów świecie jak np. w wysoko ocenianych: „Dumie i uprzedzeniu”, „Rozważnej i romantycznej”, „Zakochanym Szekspirze”, „Przeminęło z wiatrem” czy nowych „Małych kobietkach”. Narzekaniu na uciążliwe wybieranie filmu najlepiej zaradzić zdając się na opinię kogoś innego.
Czy będzie to recenzent piszący na blogu, czy forumowicz, czy dziewczyna na kanapie obok – tak czy siak nawet nieudany seans będzie można zrzucić na karb gustu kogoś innego. Potem jeszcze z większą przyjemnością można wrócić do sprawdzonych gatunków czy kolejnej powtórki ukochanego filmu.