Jak napisać rozprawke

Rozprawka to ten typ pracy pisemnej, który od 1 gimnazjum, czy 7 klasy szkoły podstawowej jest od ciebie wymagany na najwyższym poziomie aż do matury. Mimo to przez ile lat ją mamy, ile ich piszemy, ponad 50% uczniów i tak tego nie potrafi. Jeśli tego się nie nauczysz, to zostanie ci jedynie nauka pisana porównania wierszy, a uwierz rozprawka jest naprawdę łatwiejsza.

Jak napisać rozprawke?

Jak napisać rozprawkeUkład rozprawki:

  • WSTĘP – we wstępie znajduje się nasza TEZA lub HIPOTEZA.
  • ROZWINIĘCIE – minimum 3 ARGUMENTY, które będą potwierdzać tezę lub dotrą do odpowiedzi na hipotezę.
  • ZAKOŃCZENIE – zakończenie potwierdzające naszą tezę lub tworzące ją, jeśli we wstępie była hipoteza, skrótowy opis wniosków z argumentów.
  • TEZA = stwierdzenie zdania na temat, którego ma dotyczyć rozprawka, zazwyczaj jest to jedno zdanie.
  • HIPOTEZA = pytanie zadawane na temat, którego ma dotyczyć rozprawka, jeśli sami nie jesteśmy pewni swojego zdania, ewentualnie nie wiemy jak go złożyć do kupy, hipoteza jest niczym koło ratunkowe.
  • TRZY ARGUMENTY = absolutne minimum uznawane w rozprawkach na egzaminach, argumenty mają dotyczyć teksty kultury, najlepiej książek, filmów, komiksów, lektur, obrazów i muzyki. Argumenty mają za zadanie odnaleźć naszą tezę (gdy we wstępie mamy hipotezę) albo potwierdzić naszą tezę (gdy już ją mamy od wstępu). Jeśli na maturze piszesz w argumentach lektury, nie masz prawa popełnić ani jednego błędu merytorycznego!

Wstęp powinien być krótki, na nie więcej niż 3 -5 krótkich zdań.
Rozwinięcie może być tak długie, jak potrzeba.
Zakończenie ma zebrać w sobie całość rozwinięcia, bez przepisywania go słowo w słowo. Inaczej można nazwać je podsumowaniem.

Trik do pisania rozprawki!

Po przeczytaniu tematu najlepiej jest wypisać sobie teksty kultury, które będziemy chcieli użyć w argumentach. Ułatwi nam to wiele, jeśli zapomnimy co chcieliśmy użyć. Można też przepisać sobie obok nich tezę, jaką posiadamy, aby o niej nie zapomnieć. Jest ważne to, aby nie zgubić wątku wypowiedzi, oraz przeczytać całość po napisaniu i poprawić ewentualne błędy, co oznacza, że jeśli piszesz rozprawkę na maturze napisz ją najpierw na brudno potem na czysto poprawioną. Staraj się nie pisać tak jak mówisz, nieliczni tylko to potrafią z pozytywnym skutkiem. Skoro to czytasz to nie jesteś jednym z nich, więc nie pisz tak nigdy. Myśl o tym, co piszesz i jak inaczej nawet największa wiedza, najlepsze argumenty i idealna ortografia zniknął, gdy stylistyka będzie razić po oczach.

Powodzenia

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here