jak dbać o tatuaż

W końcu to zrobiłeś. Masz tatuaż, o którym zawsze marzyłeś. Jest wyraźny i pełen barw. Teraz jednak musisz zadbać o to, by nie nabawić się infekcji skóry. Zastanawiasz się pewnie jak dbać o tatuaż? Jakie są prawidłowe kroki w pielęgnacji? Czy powinieneś zaufać swojemu tatuażyście, czy może raczej poradzić się dermatologa?

Jak dbać o tatuaż?

jak dbać o tatuażNie istnieje jedna, dobra odpowiedź na powyższe pytania. Możesz za to wykonać poniżej przedstawione kroki, podczas gdy twój tatuaż będzie się goił:

    • Upewnij się, że tatuażysta przykrywa twój nowy tatuaż cienką warstwą wazeliny i bandażem.
    • Usuń bandaż po 24 godzinach. Delikatnie umyj tatuaż mydłem antybakteryjnym i wodą , osusz.
    • Nakładaj warstwę maści antybakteryjnej dwa razy dziennie, ale nie nakładaj kolejnego bandaża.
    • Delikatnie myj obszar tatuażu kilka razy dziennie mydłem z wodą, po czym delikatnie osusz.
    • Utrzymuj nawilżenie skóry wokół tatuażu po jej uprzednim umyciu, tak aby była wilgotna.

Powtarzaj ten proceder przez 2 do 4 tygodni. Staraj się również nie nosić ubrań, które będą przywierać do twojego tatuażu. Unikaj pływania i słońca przez około 2 tygodnie. Myj się tylko w letniej wodzie. Polewanie się gorącą wodą może spowodować wypłukanie atramentu.

Strupki na tatuażu

Jeśli na twoim tatuażu pojawiają się strupki, nie martw się. To normalne. Nigdy jednak nie należy zdrapywać, drapać ani złuszczać skóry w tym miejscu. Możesz przez to nabawić się infekcji lub usunąć niechcący pigment. Jeśli uważasz, że twój tatuaż jest zainfekowany lub nie goi się prawidłowo, udaj się do swojego lekarza.

Poczekaj, aż tatuaż się zagoi, zanim pójdziesz na trening. Jeśli tatuaż pokrywa dużą powierzchnię lub jest w pobliżu twoich stawów (takich jak łokcie i kolana) przerwa od intensywnego wysiłku może potrwać dłużej, jeśli skóra jest zmuszona do zbytniego poruszania się podczas aktywności fizycznej. Ruch powoduje bowiem pękanie i podrażnienie skóry, przedłużając tym samym proces gojenia.

Wyblakły tatuaż

Kiedy opuścisz salon tatuażu, pigment w nim zawarty będzie wyglądał jak milion dolarów. To niestety nie potrwa długo. Tatuaż z czasem wyblaknie, dlatego zawsze nakładaj krem przeciwsłoneczny, zwłaszcza w lecie, aby kolory pozostały żywe – najlepiej SPF 45 lub wyższy.

I pamiętaj o codziennym nawilżeniu skóry wokół tatuażu, szczególnie jeśli tatuaż znajduje się na obszarze ciała, takim jak na przykład dłonie, gdzie może szybko zniknąć.

Jeśli atrament w twoim tatuażu wyblaknie, twoje studio powinno go uzupełnić za darmo – złej jakości tatuaże i kiepskie usługi prowadzą do złej reputacji, więc w interesie studio tatuaży leży, abyś był zadowolony z końcowego efektu. Po około 6 tygodniach wróć, jeśli potrzebujesz poprawki w dowolnym obszarze tatuażu.

Popularność tatuażu

Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli ci długo cieszyć się pięknym i wyrazistym tatuażem. Mam to bardzo duże znaczenie. Wyblakły tatuaż bowiem wygląda bardzo nieestetycznie i jest sporym obciążeniem dla naszej całej stylizacji. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nasz tatuaż prezentował się okazale i wręcz emanował świeżością. Tatuaże ostatnimi czasy stały się niezwykle popularne. Kiedyś kojarzone były ze środowiskiem kryminalnym. Często tatuaże robili sobie więźniowie. Były to jednak tatuaże bardzo słabej jakości. Zarówno pod względem samego motywu, ja i wykonania. Parę lat temu do tatuaży przekonał się świat mody i stały się one bardzo popularne. Obecnie są już niemalże powszechne.

Możemy je spotkać nawet u celebrytów. Obecnie dominują przede wszystkim tatuaże kolorowe. Ludzie tatuują sobie zazwyczaj ręce, szyję, łydki, czy też kostki. Warto zwrócić uwagę, że zdobienie ciała tatuażami to nie tylko domena osób młodych. Coraz częściej na taką formę zdobienia ciała decydują się osoby dojrzałe. Ma to naturalnie związek ze zmianą postrzegania tatuażu. Kiedyś nosili je głównie więźniowie, potem zbuntowana część młodzieży, a teraz tatuaże nosi niemalże każdy. Można wręcz powiedzieć, że tatuaż jako forma sztuki wyszedł z podziemia i zadomowił się w mainstreamie.

Gdzie zrobić tatuaż?

jak dbać o tatuażGdzie najlepiej zrobić sobie tatuaż? Oczywiście najlepiej jest skorzystać z usług uznanego w środowisku studia tatuażu. Wiadomo jednak, że w tym wypadku tatuaż może sporo kosztować. Jednak za tę cenę uzyskujemy pewność, że nasz tatuaż będzie bardzo dobrej jakości. Również zyskujemy pewność, że w takim studiu odpowiednio dbają o czystość swoich narzędzi. Dzięki temu zabieg będzie przeprowadzony całkowicie bezpiecznie dla naszego zdrowia. Raczej unikajmy amatorów zajmujących się tatuażami. Możemy bowiem nie tylko zeszpecić sobie ciało, ale również narazić się na jakieś zakażenie. Warto odpowiednio zadać o swoje bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here