Malowanie, nawet amatorskich dzieł sztuki wymaga nie tylko odpowiedniej techniki, ale też posiadania wiedzy, w jaki sposób można łączyć ze sobą kolory. Jeżeli chcemy zostać dobrym malarzem, musimy się tego nauczyć. W innym wypadku, nasze prace mogą być nie najlepsze. Co zatem warto wiedzieć, na temat mieszania ze sobą kolorów? W poniższym artykule znajdują się wszelkie niezbędne informacje.
Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-mieszac-ze-soba-kolory-w-malarstwie/
Rodzaje barw
Kolory pełnią bardzo ważną funkcję, nie tylko w malarstwie, ale ogólnie. W przypadku tworzenia obrazów, to one odpowiadają za efekt końcowy i charakter naszego dzieła sztuki. Od dobrania barw zależy to, czy dany obraz będzie emocjonujący, refleksyjny, czy może delikatny. Jeżeli jesteśmy przy kolorach, warto poznać różnicę pomiędzy konkretnymi barwami. Na początek warto dowiedzieć się co oznacza określenie barwy podstawowe. Mowa tutaj o kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim. To dzięki nim możemy tworzyć nieskończoną paletę barw. Barwy pochodne z kolei powstają po zmieszaniu ze sobą tych 3 początkowych kolorów. Dzięki tej czynności, nasza paleta barw powiększa się o kolejne trzy, które nazywamy pochodnymi. Mowa tutaj o kolorach: zielonym, pomarańczowym i fioletowym. Po zmieszaniu ich z barwami podstawowymi otrzymamy kolejne kolory, czyli nasza paleta będzie posiadała ich aż 6. Nowe barwy, które powstaną nazywamy kolorami dopełniającymi, są to granat, khaki oraz brąz. Teraz możemy już przejść do stworzenia barw złamanych, które powstają z wymieszania kolorów początkowych z dopełniającymi i pochodnych.
Czy nauka łączenia barw w malarstwie jest ważna?
Barwy naprawdę pełnią istotną rolę, dlatego zasady ich łączenia powinien znać każdy, kto się interesuje malarstwem. Dzięki nim jesteśmy w stanie przekazać swoje uczucia, tak by odbiorca mógł się z nami zidentyfikować. Barwy pełnią szczególnie ważną funkcję, podczas malowania pejzaży. Na przykład, jeżeli na naszym obrazie ma się znajdować dalsza przestrzeń, musimy posiadać odpowiednią wiedzę, by uzyskać taki efekt na jakim nam zależy. Zazwyczaj wystarczy dodać trochę bieli, tak by uzyskać efekt mgiełki. Kolejna istotna informacja to to, że w pejzażach tło zazwyczaj jest malowane za pomocą barw złamanych. Jeżeli nie dostosujemy się do tej zasady, tło na naszym obrazie będzie zbyt mocno rzucało się w oczy, stanie się pierwszym planem, a przecież nie o to nam chodziło.
Zobacz też: http://www.mercante.pl/malowanie-farbami-czy-warto-jak-rozpoczac/