Jak zrobić bootowalny pendrive?

Płyty po woli odchodzą w niepamięć, nawet wiele osób zakupujących komputer często rezygnuje z napędów optycznych. Jak więc teraz zainstalujemy system? Z pomocą przychodzą nam pendrive. Tutaj dowiesz się jak zrobić bootowalny pendrive.

Uwaga! Zanim zrobimy z naszego pendrive bootowalnego, upewnijcie się, że skopiowaliście wszystkie pliki z pendrive, ponieważ zostanie on sformatowany w tym procesie.

Jak zrobić bootowalny pendrive?

Jak zrobić bootowalny pendrive?Dla osób, którzy trzymają się raczej dalej od technologii z odsieczą przychodzą programy, które automatycznie tworzą bootowalnego pendrive. Jest to łatwe, szybkie i przystępne. W większości przypadków przejście przez taki program nie jest niczym problematycznym:

Akceptujemy warunki licencji programu. Wybieramy pendrive, który ma zostać naszym nośnikiem instalacyjnym oraz plik ISO, który zawiera instalację potrzebnego nam oprogramowania. Całą resztę robi za nas program. Programy w których możemy stworzyć bootowalny pendrive to na przykład Rufus czy też YUMI, który jest dostępny również dla systemów Linux. W przypadku Windowsa 10 (jeśli chcemy zrobić bootowalny pendrive zawierający instalację systemu) nie potrzebujemy pliku ISO, pliki instalacyjne pobiorą się same, Windows 10 posiada narzędzie, które również robi to za nas automatycznie.

Tworzenie bootowalnego pendrive linią komend w systemie Windows.

W menu start wybieramy „uruchom” i wpisujemy „cmd”.

Kiedy interpreter poleceń się uruchomi wpisujemy „diskpart”, co spowoduje otwarcie nowego okienka linii poleceń z uruchomionym programem diskpart.exe (w przypadku gdy discpart się nie uruchomi pobieramy to narzędzie ze strony Microsoftu).
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy pendrive rozpoznawany jest przez system zrobimy to wpisując komendę „list disk”.

W wyświetlonej tabeli sprawdzamy jaki numer przypisał system naszemu pendrive, wybieramy pendrive komendą „select disk #”, gdzie # oznacza numer pod którym jest nasz pendrive.

Musimy teraz wyczyścić nasz pendrive robimy to komendą „clean”.

Tworzymy partycję komendą „create partition primary”.

Wybieramy partycję jako aktywną komendą „active”.

Formatujemy pendrive systemem plików FAT32 komendą „format fs=fat23 quick”.

Używamy komendy „assign”, aby system przypisał literę do naszej partycji.

Teraz kopiujemy wszystkie pliki instalacyjne na nasz pendrive tradycyjnym sposobem „przeciągnij i upuść”, kiedy proces kopiowania się zakończy pendrive jest już gotowy.

W BIOSie ustawiamy priorytet bootowania na nasz pendrive.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here