alkoholik

Alkoholizm to bardzo poważna i destrukcyjna choroba, która zawładnęła już dosłownie całym światem i milionami ludzi. W Polsce jeszcze do niedawna była ona tematem tabu. Nikt nie chciał przyznawać się do swojego alkoholizmu. Często nawet rodziny osób uzależnionych próbowały usprawiedliwiać ich zachowanie. Alkoholizm uchodził za chorobę wstydliwą, o której nie wolno mówić głośno i do której nie należy się przyznawać. Na szczęście to się akurat zmieniło. Coraz częściej słyszymy i czytamy o różnego rodzaju uzależnieniach, dzięki czemu zyskujemy też większy dostęp do narzędzi, które pomagają się ich pozbywać i je leczyć. Jak więc można pokonać chorobę alkoholową? Istnieje na to kilka sposobów.

Istnieje pewna teoria, która mówi o tym, że alkoholik, który chce się całkowicie wyleczyć, musi po prostu sięgnąć dna. Według tej teorii nie należy mu zatem pomagać. Nie należy też przekonywać go do zaprzestania picia czy nakłaniać do skorzystania z jakiejkolwiek formy terapii. Rodzina nie powinna też łagodzić skutków jego nieprawidłowych działań, do których doszło podczas ciągów picia. Alkoholik powinien odczuć pełną gamę skutków uzależnienia na własnej skórze. Dopiero gdy utraci pracę, straci rodzinę i po prostu sięgnie dna, będzie mógł powoli zacząć się od niego odbijać.

To pozwolenie alkoholikowi na sięgnięcie dna jest jednak dość skrajną i drastyczną metodą. Na szczęście istnieją również inne, łagodniejsze sposoby na to, jak wyjść z alkoholizmu. W leczeniu zawsze najważniejsze jest jednak przyznanie się do swojej choroby. Dopóki alkoholik tego nie robi, nikt i nic nie będzie w stanie mu pomóc. A osoby uzależnione potrafią znaleźć tysiące usprawiedliwień dla swojego zachowania. Zawsze znajdą dobry powód do napicia się. Nieraz jednak w głębi serca odczuwają silny wstyd, do którego po prostu nie chcą się przyznać. A to przyznanie się do własnej słabości jest bardzo ważnym etapem leczenia. Dopóki alkohol nie powie, że jest alkoholikiem, leczenie w jego przypadku nie będzie mieć większego sensu.

Nie da się jednak wygrać całkowicie z chorobą zupełnie samodzielnie. Oczywiście w Internecie można przeczytać o różnych „domowych” metodach leczenia alkoholizmu, jednakże będą one mało skuteczne, dopóki nie zostaną połączone z terapią indywidualną bądź terapią grupową. Jak przestać pić alkohol? Pierwszym krokiem do wyleczenia będzie przyznanie się do choroby, a drugim – zgłoszenie się na terapię. Sporą pomoc oferują też kluby anonimowych alkoholików. Można w nich spotkać się z osobami mającymi podobne problemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here