jak adresować list

Czy pisanie listów jest staromodne? Takie pytanie jest często zadawane w dzisiejszych czasach. Prym wiodą maile, aplikacje na smartfonie czy też portale społecznościowe. Mało kto pamięta o poczciwych papierowych listach. Mało kto wie też, jak adresować list.

Jak adresować list?Dawniej listy pisało się na zwykłej karce papieru albo starannie dobranej papeterii. Papeteria była starannie wybierana w zależności od adresata listu. W sklepach dostępne były papeterie pachnące, ze wzorami czy też z tłoczeniami. Nikt nie zastanawiał się jak adresować list. Każdy to wiedział. Wiedział to przedszkolak, uczeń szkoły podstawowej, licealista, dorosły, rencista i emeryt. Jak adresować list wiedział prawnik, hydraulik, nauczyciel, sprzedawca a także listonosz, który nosił listy w ciężkiej wielkiej torbie. Wszyscy wiedzieli jak adresować list, bo wszyscy pisali listy. Czy to do babci, czy do dziadka, do urzędu albo koleżanki znad morza. W dzisiejszych czasach pisanie listów nie jest ani modne ani popularne. Przewagą cieszą się elektroniczne formy komunikacji. Nauczyciele w szkołach przestali uczyć jak adresować list, ponieważ społeczeństwu taka wiedza wydaje się być niepotrzebna.

Warto jednak przypomnieć jak adresować list, aby rekultywować tę piękną formę komunikacji

Napisanie listu nie jest proste. Trzeba mieć ładny charakter pisma, aby nasz adresat potrafił rozszyfrowywać zapisane w nim słowa. Obecnie bardziej pożądana jest umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze niż posiadanie ładnego charakteru pisma. Dlatego przed napisaniem listu, warto poćwiczyć kaligrafię. Jak już wyrobimy sobie rękę i będziemy potrafili kreślić piękne litery, warto poświęcić trochę czasu na wybór właściwej papeterii. Papeteria powinna nie tylko się nam podobać ale być też dostosowana do okazji i do treści wiadomości, która chcemy przekazać.

Następnie należy ubrać w słowa to co chcemy przekazać drugiej osobie. Nie stosujmy słownictwa stosowanego w mowie potocznej, dzięki temu nasz adresat poczuje się bardziej wyjątkowo. Kolejnym krokiem jest zaadresowanie listu a właściwie koperty. I tu właśnie jest odpowiedź na nasze pytanie – jak adresować list. Zacznijmy od zwrotu grzecznościowego:

  • W. P. – Wielmożna Pani/Panie,
  • Sz. P. – Szanowna Pani/Panie,

Następnie napiszmy imię i nazwisko adresata. pamiętaj aby nie popełnić błędu w nazwisku, gdyż może to zostać negatywnie odebrane. Pod tymi danymi wpisz adres, zacznij od ulicy, następnie kodu pocztowego i miasta. I w ten właśnie sposób już wiesz jak adresować list.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here