Emaliowane garnki

Jak każda dobra kucharka marzę o pięknych naczyniach stołowych, o pięknych zdobionych kieliszkach i szklankach, a przede wszystkim o pięknej kuchni. Zawsze marzyłam o kuchni dobrze wyposażonej, z eleganckimi garnkami do gotowania i patelniach, na których potrawy się nie przypalają i dużym oknie na ogród. Moje wszystkie marzenia się spełniły. Jednakże nie spełniło się tylko jedno moje malutkie marzenie. Moją największą bolączką w kuchni były garnki nierdzewne, które uchodzą za szkodliwe i nie powinno się w nich gotować.

Dawno temu, jak byłam małą dziewczynką moja mama miała piękne emaliowane garnki. Były duże i małe z malowanymi wzorami. Miały pokrywki również emaliowane i służyły w naszym domu bardzo długo. Kiedyś producenci starali się aby ich produkty były najlepszej jakości. Niestety po wielu latach to się zmieniło i każdą rzecz, którą się kupuje do domu wystarcza na kilka miesięcy. Emaliowane garnki mojej mamy, jak wspomniałam, służyły długo. Niestety nic nie jest na wieki i po wielu latach zaczęły się robić odpryski emalii. Niektóre z garnków trzeba było się pozbyć a na to miejsce zaczęliśmy kupować garnki nierdzewne. Niestety wtedy nikt z nas nie wiedział, że taka stal może być nie dobra dla zdrowia.

Z tych garnków mama była też bardzo zadowolona, bo służyły jej przez wiele lat. Kiedy nadszedł mój czas na zamążpójście, w prezencie ślubnym dostaliśmy cały komplet garnków ze stali nierdzewnej. Były piękne, nowe i miały pozłacane uchwyty, a pokrywki były ze szkła, gdzie zawsze było widać co się gotuje.
Te garnki posłużyły nam również wiele lat, ale jako że uchwyty do garnków były przykręcane to po pewnym czasie zaczęły najpierw się rozkręcać, aż wreszcie całkiem się oderwały. To samo było z pokrywkami. Uchwyty nie wytrzymywały wysokiej temperatury i stało się z nimi to samo co z garnkami. I tak było co jakiś czas.

Garnki emaliowane – gdzie kupić?

Pewnego dnia coś mnie oświeciło. Czytając w sieci wiadomości natknęłam się na artykuł o gotowaniu i dobierania garnków. Okazało się, że emaliowane garnki lub garnki szklane są lepsze do gotowania, niż ze stali ponieważ podczas gotowania nie wydzielają chorobotwórczych substancji. To mnie przekonało, ponieważ pamiętam, że gotując w emaliowanych garnkach nikt w naszym domu nie chorował na żadne dziwne choroby.

Zaczęłam się porządnie rozglądać za nowymi garnkami. Niestety ilu producentów, tyle opinii. Ale co tam wiem, że teraz jakość produktów jest dużo słabsza niż kiedyś i dlatego zaczęłam wybierać rzeczy tańsze. Znalazłam na targowisku garnki emaliowane pięknie ozdobione w różnych cenach. Były droższe i tańsze, a wszystko zależało kto je produkował. Pomyślałam, a co tam kupię te trochę droższe, ale od polskiego producenta. Kiedy je przywiozłam do domu, zachwycałam się całe popołudnie. Wtedy też zaprosiłam moją mamę na kawę i na oglądanie moich nowych cudowności. Mamie od razu przypadły go gustu, więc postanowiłam kupić jej 2 nowe sztuki na nadchodzący dzień matki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPatelnia aluminiowa
Następny artykułDobra patelnia

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here