Rehabilitacja w górach

Wyjazd na turnus rehabilitacyjny, choć zasadniczo ma być związany z podjęciem odpowiedniego leczenia – może być również przyjemny. Nawet jeśli dolegliwości nie pozwalają na spędzanie czasu na wędrówkach – warto wybrać górskie okolice, choćby dla przepięknych widoków.

Sprawność nie ma znaczenia

Turnusy rehabilitacyjne w górach nie oznaczają oczywiście, że ich organizatorzy będą oczekiwać od uczestników wyprawy na Rysy. Zajęcia toczą się na terenie obiektu, a pacjenci, jeśli mają na to ochotę, w wolnym czasie mogą pozwiedzać. Warto jednak wziąć pod uwagę swój stan zdrowia – tak, by sobie nie zaszkodzić.

Jeśli masz wątpliwości, czy spacer po górach (nawet niezbyt forsujący) jest wskazany – skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Dowiesz się dzięki temu, czy w Twoim przypadku istnieje szansa, że oprócz zabiegów rehabilitacyjnych – uda Ci się również nieco pozwiedzać.

Dlaczego w góry?

Wypad w okolice odmienne niż te widywane na co dzień jest dobrym pomysłem z więcej niż jednego powodu. Przede wszystkim, jak wskazują specjaliści, zmiana klimatu wpływa pozytywnie na odporność oraz zdrowie w ogóle. Dlatego też, jeśli mieszkasz na terenie nizinnym czy też nad morzem – zdecyduj się na turnusy rehabilitacyjne w górach: to będzie bardzo dobre dla zdrowia.

Dodatkowo, taka odmiana pozwoli odpocząć psychicznie. Dzięki możliwości przyglądania się zupełnie innym krajobrazom niż zazwyczaj, mimo konieczności (często intensywnych) ćwiczeń rehabilitacyjnych – wypoczniesz psychicznie. Nie ma znaczenia, czy Twój stan zdrowia pozwala na długie wyprawy – ważna jest również możliwość wypicia kawy czy herbaty z widokiem na góry.

Które miasto wybrać?

To decyzja bardzo indywidualna. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z rehabilitacji refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia – raczej nie będziesz mieć wyboru co do ośrodka. Otrzymasz skierowanie tam, gdzie akurat będą wolne miejsca – bowiem tak właśnie działają procedury Funduszu.

Natomiast w sytuacji, w której wyjeżdżasz prywatnie, postaraj się wybrać miejsce, do którego dojazd będzie wygodny (szczególnie jeśli musisz skorzystać ze zbiorczych środków komunikacyjnych). Ponadto, zastanów się, które góry lubisz najbardziej i to właśnie je wybierz jako cel podróży.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here