Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy i krępujący problem. Dlatego większość osób, które ma z tym do czynienia, nie dzieli się swoimi przeżyciami z nikim – włączając w to lekarza. A to błąd, ponieważ, wbrew powszechnemu mniemaniu, nietrzymanie moczu można skutecznie wyleczyć. Dowiedz się, do jakiego lekarza się zgłosić i jak możesz sobie pomóc.

Nietrzymanie moczu to powszechny problem

Nietrzymanie dotyka bardzo wielu osób. Najczęściej problem dotyczy kobiet po menopauzie, ale to schorzenie może pojawić się także w przypadku mężczyzn i niezależnie od wieku. Duże poczucie wstydu i strach, że nieprzyjemne wypadki zdarzą się w sytuacjach towarzyskich mogą być przyczyną obniżonego nastroju.

Dlatego właśnie osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu często popadają w depresję i apatię. Wycofują się z życia towarzyskiego, rezygnują z codziennego życia i aktywności fizycznej. To błąd, ponieważ leczenie nietrzymania moczu jest możliwe i chociaż czasami może naprawdę długo potrwać, może być bardzo skuteczne. Do tego stopnia, że po przeprowadzonej terapii pacjent może w ogóle zapomnieć o problemie. Warto więc schować skrępowanie do kieszeni i odwiedzić lekarza.

Leczenie nietrzymania moczu: jaki lekarz?

Jaki specjalista może pomóc w leczeniu nietrzymania moczu? W tym wypadku pierwsze kroki można skierować do lekarza pierwszego kontaktu, na przykład rodzinnego. Może on skierować cię na badania – najczęściej jest to podstawowe badanie ogólne moczu i posiew, by wykluczyć rozwijającą się infekcję bakteryjną.

Następnie należy udać się do specjalisty. Z reguły jest to urolog, jednak ponieważ przyczyn nietrzymania moczu może być bardzo wiele, może to być także neurolog. Kobiety z tym problemem mogą odwiedzić ginekologa – on także powinien pomóc. Wszyscy lekarze z pewnością zaordynują prowadzenie dzienniczka mikcji i kontrolę ilości wypijanej wody. Dopiero po zebraniu wszystkich koniecznych badań – USG, badań z krwi i moczu – można postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Jest na to kilka sposobów, zależnych od stanu pacjenta i przyczyny problemu.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Najczęściej w czasie leczenia nietrzymania moczu pacjent musi przyjmować leki, które zmniejszają reaktywność pęcherza. Ale to nie wystarcza. Tak naprawdę wiele zależy od samego pacjenta, ponieważ integralną częścią leczenia nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy, które trzeba regularnie wykonywać w domu 1–2 razy dziennie. Ćwiczenia są bardzo proste i polegają na zaciskaniu mięśni Kegla i rozluźnianiu ich miarowo. Z biegiem czasu, kiedy mięśnie się wzmocnią, można zastosować inne modyfikacje ćwiczeń i zwiększać liczbę powtórzeń.

Czasami leczenie nietrzymania moczu wymaga zastosowania niewielkich zabiegów. W ich czasie stymuluje się mięśnie do rozwoju i mocniejszego zaciskania się. Zdarza się także, że zabieg jest konieczny ze względów neurologicznych – nieodpowiednio działających nerwów. Wszystkie metody mogą być naprawdę bardzo skuteczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here