Jak zajść w ciążę po 40

Zmiany zachodzące w naszym stylu życia i w ogólnym podejściu społeczeństwa do różnych spraw powodują, że kobiety decydują się na ciążę coraz później. Z medycznego punktu widzenia najlepszym wiekiem na ciążę dla kobiety i dla dziecka jest dekada pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Jednak również z medycznego punktu wiek nie jest żadnym przeciwwskazaniem ciąży, a dojrzałe i świadome rodzicielstwo ma mnóstwo zalet.

Wśród nich znajdują się kwestie bezpieczeństwa finansowego i stabilny silny związek rodziców dziecka. Minusem jednak są spadające szanse na poczęcie. Optymistyczny jednak jest fakt, że choć jeszcze do niedawna ciąża po 30. roku życia była postrzegana jako coś niezwykłego, obecnie stała się normą. To daje nadzieję tym kobietom, które uznają, że ciąża po 40. to coś dla nich.

Czy ciąża w tym wieku jest bezpieczna?

Jedną z wątpliwości, które towarzyszą przyszłej mamie, jest to, czy ciąża po 40 jest bezpieczna. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko powstania powikłań okołoporodowych, wad wrodzonych u dziecka, ale też wystąpienia problemów u samej kobiety. Pewnym zagrożeniem może być nadciśnienie, choroby układu krążenia, a nawet otyłość czy osteoporoza. Te dolegliwości nie pozostają jednak bez wpływu na rozwój płodu. Trzeba jednak przyznać, że wszystkie te zagrożenia nie są wyłącznie domeną matek w zaawansowanym wieku. Mogą one wystąpić także u młodych i zdrowych mam. Planując ciążę w piątej dekadzie życia, niezbędna jest ścisła kontrola lekarza i to jeszcze przed poczęciem.

Ciąża po 40 – naturalne poczęcie jest możliwe?

Istnieje przekonanie, że w tym wieku zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe i jedyną szansą na poczęcie jest leczenie niepłodności albo skorzystanie z in vitro. Nie jest to jednak reguła, choć nieco inaczej podchodzi się do problemu u młodych par, a inaczej u tych w bardziej zaawansowanym wieku. O niepłodności w przypadku par do 35. roku życia można mówić po roku nieudanych prób zajścia w ciążę. W przypadku starszych par czas działa na niekorzyść i nie można czekać aż tak długo. Zwykle kroki związane z leczeniem niepłodności podejmuje się po około 6 miesiącach.

Co może pomóc?

Oczywiście planując ciążę, warto wykonać wszelkie niezbędne badania. Badanie krwi i wizyta u ginekologa na początek wystarczą. Jeśli kobieta leczy się na jakąś przewlekłą chorobę, konieczna będzie też wizyta u właściwego specjalisty. Z odpowiednim wyprzedzeniem warto też odstawić antykoncepcję hormonalną, by przywrócić organizmowi równowagę. Wśród innych sposobów, które mogą zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto wymienić aktywność fizyczną. Osoby niezbyt wysportowane jednak nie powinny nagle rzucać się w wir morderczych treningów. Chodzi raczej o zdrową porcję relaksującej aktywności. Warto wziąć pod uwagę też relaksującą jogę, ponieważ stres również obniża szanse na zajście w ciążę. Zdrowy styl życia warto uzupełnić o odpowiednią dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie wykluczenie używek, takich jak papierosy czy alkohol.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here