Wiele osób miewa takie momenty w swoim życiu, kiedy czuje, że musi się wyżyć kreatywnie w jakiś sposób. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, albowiem człowiek jest istotą niezwykle kreatywną i pomysłową – czy gdyby tak nie było, to do dzisiaj nie siedzielibyśmy na drzewach? W naszych głowach codziennie rodzą się setki pomysłów, raz lepszych, raz gorszych, czasem odrzucamy je od siebie, uważając je za zbyt poważne przedsięwzięcia, ale też nierzadko niemal natychmiast zabieramy się do ich realizacji. Każdy z nas ma w sobie kreatywną iskrę i zupełnie naturalne jest to, że ta kreatywność musi raz na jakiś czas znaleźć swoje ujście. Jedni wybierają malowanie, inni taniec lub śpiew. Jeszcze innym, cichy głos w ich głowie podszeptuje, że powinni wziąć się za pisanie.

Pisanie

Jak napisać książkęWydaje się to, na pierwszy rzut oka, czynnością zupełnie banalną, prawda? Rzeczywiście, jeśli rozumiemy pisanie jako zwykłą czynność, której może oddać się każdy, np. pisząc kilka zdań w notatniku, to jest to dosyć proste. Wystarczy wziąć do ręki kartkę papieru i długopis lub ołówek, a później już tylko pozwolić na to, by nasze myśli swobodnym strumieniem przelewały się na papier za pomocą naszej dłoni. Jeżeli jednak spojrzymy na pisanie jako na kreatywne zajęcie, to tutaj właśnie zaczynają się schody, bowiem… Pisanie wcale nie jest rzeczą łatwą. Ba, jest rzeczą niezwykle trudną, a ci, którzy zajmują się nim na co dzień i z niego żyją, mówią wprost, że to bardzo ciężki kawałek chleba.

Niejednokrotnie słowa w artykule czy powieści trzeba po prostu „wypocić”, wydusić je z siebie, nawet jeśli nie mają na to siły czy ochoty. Wena bywa bowiem bardzo kapryśna i nie zawsze przychodzi wtedy, kiedy autor życzyłby sobie tego najbardziej. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, prawda? Mimo tego, bardzo wielu ludzi decyduje się posłuchać szeptu płynącego z ich umysłu i podjąć się tego wyzwania, czyli rozpocząć pisanie. Niektórzy nie wiedzą często nawet, jak mają zacząć, co właściwie powinni pisać? Dla drugich zaś jest to oczywiste, ponieważ od zawsze nosili w sobie tę przemożną chęć napisania książki.

Jak napisać książkę?

Osobom, które noszą w sobie jakąś historię i bardzo chcieliby ją opowiedzieć światu, będzie prawdopodobnie znacznie łatwiej, niż tym, którzy po prostu wpadli na pomysł „napiszę coś”. Napisanie „czegoś” jest niesłychanie bardziej trudne, niż spisanie na papier czegoś, co już od dłuższego czasu nosimy ze sobą w myślach i sercu. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że niewiele osób wie tak naprawdę, jak napisać książkę i z czym wiąże się ten długi i żmudny proces. Ogromny procent ludzi ma bowiem problemy z ortografią, inni nie potrafią złożyć choćby jednego zdania zgodnie z zasadami gramatyki, a jeszcze inni – wprost nienawidzą się ze znakami przestankowymi, przez co nie mają pojęcia, jak stosować poprawnie interpunkcję.

Napisanie powieści od zera

Gdy więc spojrzymy na pisanie od tej strony, możemy bardzo szybko i łatwo zauważyć, że napisanie powieści od zera to szalenie trudna sztuka, której zdecydowanie nie każdy powinien się podejmować. Rzecz jasna, nikt nie może nikomu tego zabronić, to oczywiste. Warto sobie jednak już na wstępie uświadomić, że – z dużą dozą prawdopodobieństwa – skończy się na zapisaniu raptem kilku stron, po czym zeszyt lub dokument tekstowy na komputerze zostanie porzucony.

Dlaczego? Wszystko przez brak pomysłów, brak warsztatu oraz brak chęci, by przebrnąć przez cały proces pisania, który, jak już wiemy, jest czymś wyjątkowo trudnym. Książki, zwłaszcza tej pierwszej, nie da się napisać w dzień, ani nawet tydzień, czy miesiąc. Należy pamiętać, że nawet popularni i uznani pisarze mają jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w ciągu dnia poza samym pisaniem, dlatego książki powstają całymi miesiącami, nieraz wręcz latami.

Jak znaleźć czas na pisanie książki?

Jak napisać książkęMówimy zresztą o ludziach, którzy mają ogromne doświadczenie w pisaniu i to jemu poświęcili w głównej mierze swoje życie. Tym bardziej nie należy zakładać, że przeciętny Kowalski, który spędza w pracy kilka, lub nawet kilkanaście godzin, wychowuje dzieci i do tego musi zająć się domem, napisze swoją debiutancką powieść w tydzień. Owszem, historia zna przypadki zapaleńców, którzy dali radę napisać książkę w rekordowo krótkim czasie, jednak zawsze idzie to w parze z raczej kiepską jakością takich tekstów.

Ktoś, kto robi to dla zabawy, raczej nie będzie się tym specjalnie przejmował i zapewne nie zauważy nawet całej masy błędów, jakie pojawią się w jego tekście. Jeśli jednak myślimy o pisaniu w kategoriach bardzo poważnych, to trzeba mieć w pamięci, że naprawdę ciężka przeprawa czeka nas od napisania pierwszego słowa, aż do zapisania słowa „koniec” w rękopisie. Warto się więc dowiadywać, jak pisać, od najlepszych – istnieje wiele poradników pisarskich, które pomogą nam podszkolić warsztat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here