W czasach dużej niezależności kobiet, to właśnie one wstępując w związek małżeński pragną zawrzeć umowę majątkową małżeńską, ponieważ nie chcą być utrzymywane przez małżonka. Umowa taka sprawdza się też w sytuacji, gdy jeden z małżonków posiada przedsiębiorstwo i nie chce się nim dzielić z przyszłym małżonkiem.
Czym jest intercyza?
Umowa majątkowa małżeńska, bardziej znana jako intercyza jest umową zawieraną przed przystąpieniem do małżeństwa lub w czasie trwania związku w celu rozdzielenia majątku. Po podpisaniu intercyzy każdy z małżonków będzie zarządzał tylko swoim majątkiem. Do sporządzenia umowy potrzebna jest kancelaria notarialna, która przygotuje wszelkie formalności i dopilnuje, aby prawa żadnej ze stron nie zostały pokrzywdzone. Intercyza jest zabezpieczeniem dla stron, przed wykorzystaniem przez drugą osobę i w razie rozwodu zabrania części majątku. Rozwód małżeństwa z intercyzą jest łatwiejszy, ponieważ nie dochodzą spory o podział majątku i z obu stron jest jasna sytuacja.
Kontrowersje wokół umowy majątkowej małżeńskiej
Prośba o podpisanie intercyzy może wzbudzić w partnerze mieszane uczucia, ponieważ jest to odważny krok mówiący o tym, że nie do końca się ufa w zamiary drugiej osoby. Intercyza może być świetnym sposobem na pokazanie prawdziwości uczucia, ponieważ jej podpisanie stanowi dowód miłości i przywiązania do drugiej osoby, a nie chęć zdobycia majątku poprzez małżeństwo. Właśnie z tego powodu zyskuje ona coraz większą popularność w Polsce i coraz więcej małżeństw się na nią decyduje.
Wizyta u notariusza
Chcąc zawrzeć umowę majątkową małżeńską niezbędna jest do tego kancelaria notarialna, ponieważ to właśnie umowa będąca aktem notarialnym ma moc prawną. Taksa notarialna za wykonanie usługi sporządzenia intercyzy w Polsce wynosi maksymalnie 400 zł i jest to górna granica ustalona w rozporządzeniu. Do tej kwoty należy doliczyć jest podatek VAT w wysokości 23%.Przed sporządzeniem umowy majątkowej warto się spotkać wcześniej w kancelarii notarialnej i omówić wszelkie warunki i wymagania, jakie mają być zawarte w intercyzie. Takie spotkanie informacyjne pozwoli na lepsze dopracowanie warunków umowy oraz zapewni komfort obu stron.
Kancelaria notarialna na pewno chętnie doradzi i pomoże zdecydować jaką formę ma przyjąć intercyza.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl