toksoplazmoza

Toksoplazmozę kwalifikuje się do choroby, do której nastąpienia przyczynia się pierwotniak Toxoplasma gondii. Zwykle do zainfekowania dochodzi przez styczność z zakażonymi zwierzętami (często nosicielami są koty), ich wydalinami czy również wskutek zjedzenia surowego mięsa. Toksoplazmoza jest podstępną przypadłością, ponieważ czy jej objawy przypominają grypę, czy nie dają o sobie żadnych znaków. Choroba stanowi duże niebezpieczeństwo dla maluchów, na jakie przeniosła się od matek – nosicielek pierwotniaka.

Po czym zidentyfikować toksoplazmozę?

Zarażenie toksoplazmozą może występować bezobjawowo, zwłaszcza u osób, które są w odpowiedniej postaci zdrowotnej. W pewnych wypadkach pojawiają się objawy podobne do choroby oraz potrafią zatem być:
•uciski mięśni
•uciski głowy
•zdecydowanie powiększone węzły chłonne
•zwiększona gorączka
•zmęczenie
W liczbie ryzyka osób, u których może trafić do wzrostu objawów ciężkiej formie choroby są przede wszystkim ci, u których jest zachwiane działanie układu immunologicznego. Wówczas potrafią pojawić się takie objawy jak:
•zawroty głowy
•trudności z koordynacją ruchową
•ataki padaczki
•schorzenia widzenia – do tego doprowadza ciężkie zapalenie siatkówki (tak zwana toksoplazmoza oczna)
•długotrwałe dolegliwości płuc

Jakie powikłania potrafią nastąpić przy toksoplazmozie?

Zdrowe osoby nie mają zbytnio powodów do zmartwień, ponieważ zainfekowanie toksoplazmozy zazwyczaj nie powoduje negatywnych efektów. Gdy za to zainfekowana zostanie osoba z wirusem HIV, to jest ogromne niebezpieczeństwo rozwinięcia się zapalenia mózgu. Co więcej, dla pacjentów na AIDS wystąpienie toksoplazmozy może przestać się śmiercią. Choroba jest także niezwykle trudna dla dzieci, w szczególności dla maluchów, które urodziły się z dolegliwością wrodzoną. Wrodzona toksoplazmoza może przydać się u maluszków do utraty słuch, ślepoty, jak i uszkodzenia umysłowego.

jakie są objawy toksoplazmozy i co powoduje

Rozpoznanie toksoplazmozy

Zaburzenie zwykle nie daje o sobie znać, zatem w zasadzie toksoplazmoza jest bardzo duża do zdiagnozowania. Dopiero można ją rozpoznać po przeprowadzeniu laboratoryjnych testów. W tym celu specjalista może zalecić pobranie próbki krwi, która pozwala na przeprowadzenie stosownych testów. Analiza składa się pod względem powstawania przeciwciał IgG i IgM toksoplazmozy. Po ich liczby specjalista będzie w stanie określić, lub u chorego nastąpiło zainfekowanie.

Jak jest leczenie toksoplazmozy?

Warto wiedzieć, iż nie zawsze jest niezbędne leczenie toksoplazmozy. W części wypadków chorzy zainfekowani nie potrzebują kuracji. Natomiast jeśli jesteśmy do czynienia z ostrą formą choroby oraz zwiększającymi się sygnałami, to specjalista może przesądzić o potrzeby rozpoczęcia leczenia. Niejednokrotnie poleca terapię środkami – poleca stosowanie środków mających w swoim składzie pirymetaminę. Co interesujące, jest to substancja, którą zajmuje się nawet w leczeniu malarii. Gdy toksoplazmoza wystąpi u kobiety w ciąży, to specjalista może przesądzić o antybiotykoterapii. Podobnie sytuacja okazuje się u osób z wirusem HIV i pacjentów na AIDS – tutaj i z pewnością konieczne będzie stosowanie antybiotyków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here