Łosoś

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin w organizmie człowieka. Swoją wyjątkowość zawdzięcza faktu, że w przeciwieństwie do innych witamin, z jej podstawowym źródłem jest wewnętrzna ustrojowa synteza, a nie dieta. Niedobory witaminy D są powszechne i występują bardzo często, a ich konsekwencją może być zwiększone ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym chorób serca, kości czy zaburzeń odpornościowych, a nawet nowotworów. Suplementacja witaminy D jest wskazana dla wszystkich, w szczególności w okresie od września do kwietnia. Skąd czerpać witaminę D3 do organizmu? Jaka jest jej rola w organizmie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/witamina-d-zapotrzebowanie-naturalne-zrodla-skutki-niedoboru/ 

Witamina D

Witamina D w odróżnieniu od innych witamin nie jest głównie dostarczane przez dietę. Jej podstawowym źródłem jest synteza tego związku w skórze. Witamina D3 jest syntezowana przez proces zachodzący pod wpływem promieniowania UV. Proces ten zachodzi w dwóch etapach. Pierwszy z nich to zachodzący bezpośrednio pod wpływem promieniowania UV proces, do którego dochodzi przez przekształcenie 7 – dehydrocholesterolu w prowitaminy D3. Kolejnym etapem jest przekształcenie prowitaminy D3 witaminę D3. Tempo syntezy takiej witaminy regulowane jest w sposób, żeby nie doszło do nadmiernej kumulacji takiego związku w organizmie. Podczas dłuższej ekspozycji skóry na słońce, mogą powstawać nieaktywne biologicznie pochodne witaminy D. W związku z tym, że witamina D nie może syntezować się na zapas, konieczna jest codzienna ekspozycja skóry na słońce. Jednak w naszej strefie klimatycznej nie jest to możliwe, dlatego tak bardzo powszechny jest niedobór witaminy D3.

Jaka jest rola witaminy D3 w organizmie?

Witamina D3 wykazuje działania neuroprotekcyjne, wspomagając przy tym układ nerwowy. Ponad to wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, utrzymując prawidłowy pomiar ciśnienia krwi. Co więcej taka witamina moduluje funkcjonowanie układu immunologicznego, wykazując dodatkowo działania przeciwzapalne.

Zobacz też: http://www.mercante.pl/witamina-a-jaka-role-odgrywa-w-organizmie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here