Standard przesyłu danych USB

0
254

Od 25 lat posługujemy się standardem USB kiedy chcemy podłączyć różnego rodzaju urządzenia, peryferia do naszego komputera.

Oczywiście od czasu wprowadzenia standardu pojawiły się nowe wersje, nowe standardy wprowadziły większe prędkości przesyłu. Zasadniczo wtyczka USB typu A jest wtyczką niesymetryczną, oznacza to iż możemy włożyć ją tylko w określony sposób, dzięki niej możemy także ładować urządzenia. Oczywiście obecnie warto poszukiwać urządzeń, które obsługują USB 3.1, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić sobie największą przepustowość.

Rodzaje końcówek kabli USB

W przypadku kabli USB, mogą one posiadać nawet do pięciu metrów długości, przy czym warto pamiętać, iż dłuższe nie są zalecane, najczęściej do łączenia z komputerem wystarczy nam kabel o długości 1 m. Oczywiście kable mogą posiadać różne końcówki, warto zwrócić uwagę, iż istnieje USB typ B, znane przykładowo z drukarek czy też dużych urządzeń peryferyjnych. Dodatkowo może służyć do łączenia dwóch hostów, obecnie spotykamy je coraz rzadziej, jednak czasem można znaleźć je w zastosowaniach profesjonalnych. W przypadku urządzeń mobilnych często spotykamy USB micro typ B, jest to format mniejszy od USB, dzięki czemu możemy podłączać go do smukłych urządzeń. Oczywiście dzięki temu możemy przykładowo naładować nasz telefon, skopiować na dysk komputera zdjęcia czy też filmy. Obecnie micro USB zastępowane jest standardem USB typ C, jest to nowoczesny standard, który pojawił się wraz ze standardem USB 3.1. W odróżnieniu od poprzednich, w tym przypadku jest to gniazdo symetryczne, zatem możemy włożyć kabel z obu stron. Oczywiście charakteryzuje się on większą przepustowością, nawet do 10 GB na sekundę, może dostarczać także moc do 20 V, 5 W. Obecnie możemy spotkać także magnetyczny kabel usb, z pewnością jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, w tym przypadku możemy skorzystać z końcówki USB C. Warto zwrócić uwagę, iż tego rodzaju standard będzie się cały czas rozwijał, w przyszłości większość urządzeń będzie korzystało z USB C ze względu na dużą uniwersalność oraz bardzo dobre parametry, jakie oferuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here