Rejestracja do celów VAT

Podatnicy, którzy są zobligowani do tego, żeby złożyć zgłoszenie w zakresie bycia czynnym podatnikiem VAT muszą to zrobić przed naczelnikiem właściwego urzędu skarbowego. Formularz VAT- R jest formularzem, na którym dokonywana jest rejestracja VAT. Taka sama sytuacja jest w przypadku zgłoszenia VAT-U unijnego. Podmioty, które są zobligowane do rejestracji VAT są następujące: po pierwsze osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują samodzielną działalność gospodarczą, nieważny jest cel lub rezultat takiej działalności.

Drugą grupę stanowią osoby fizyczne, których zadaniem jest głównie prowadzenie gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego. Ostatnią trzecią grupę stanowią organy administracji publicznej oraz urzędy, których zadaniem jest obsługa tych organów, w sytuacji kiedy wykonują one czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Rejestracja do celów VAT jest przymusowa dla tych podmiotów, które zostały wymienione wcześniej. Istnieje jednak wyjątek, który stanowi, że przedsiębiorca nie musi koniecznie przeprowadzać rejestracji do VAT. Mówi o tym artykuł 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Jeżeli wartość sprzedaży u podatnika nie przekroczyła łącznie 200 000 zł w ciągu roku to nie ma on obowiązku rejestracji do VAT.

Co do przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą to limit ustala się proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności. W takich sytuacjach przedsiębiorcy już na samym początku są traktowani jako podatnicy, którzy są zwolnieni z VAT z powodu wysokości obrotów i dlatego też nie mają obowiązku składać formularza VAT-R do urzędu skarbowego. Aby otrzymać potwierdzenie zarejestrowania podatnika musimy zapłacić naczelnikowi urzędu skarbowego 170 złotych. Dopiero wtedy wydaje on nam potwierdzenie zarejestrowania. Od 2015 roku weszły przepisy, które zwalniają przedsiębiorców z obowiązku otrzymania powyższego dokumentu potwierdzenia. Dlatego też nie muszą dokonywać opłaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here