jaki rekuperator

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych jednocześnie inwestuje w odnawialne źródła energii oraz rekuperację. Dlaczego obie te technologie tak często idą ze sobą w parze? Zapraszamy do lektury artykułu na temat metod energooszczędnego ogrzewania domów.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zadbać, by twój dom zużywał mniej opału w zimie, to nie jesteś wyjątkiem. Obecnie sprawa ta zaprząta umysłu setek tysięcy właścicieli domów jednorodzinnych. I chociaż obecna zima jest jeszcze dość łagodna, wszyscy mamy świadomość wysokich kosztów związanych obecnie z ogrzewaniem. W kontekście ogrzewania pojawia się wątek odnawialnych źródeł energii oraz różnego typu sposobów na obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynków. W tym artykule zastanowimy się pokrótce nad dostępnymi metodami, które pozwalają na oszczędne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Pompy ciepła – jak działają?

W ostatnich latach sporo mówiło się o pompach ciepła. W aktualnym 2022 roku urządzeniami tymi zaczęło interesować się jeszcze więcej osób. Z czego wynika tak duża popularność pomp ciepła? Otóż są to urządzenia pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii – a te jak wiemy są wszędzie wokół nas i pozwalają na pozyskiwanie praktycznie nieograniczonych ilości energii zupełnie za darmo. Skąd energię czerpią pompy ciepła? Jak sama nazwa tych urządzeń wskazuje, pompują one ciepło z jednego miejsca w drugie. Energia cieplna jest zmagazynowana w otaczającym nas powietrzu oraz gruncie. Można również ją pozyskiwać z nawierzchniowych lub podziemnych zbiorników wodnych. Jeśli trudno jest ci w to uwierzyć, w łatwy sposób można przeprowadzić pewne doświadczenie. Wystarczy w okresie zimowym za pomocą szpadla wykopać dół o głębokości ponad jednego metra. Nawet jeśli na zewnątrz już od wielu dni panują siarczyste mrozy, na głębokości mniej więcej jednego metra ziemia nie będzie zamarznięta. Co ciekawe im głębiej będziemy kopać, tym będzie ona coraz bardziej ciepła. A zatem ta energia cieplna tam faktycznie jest. Pompa ciepła jest to urządzenie, dzięki któremu energię tę możemy transportować do wnętrza domu. Zasada działania pompy ciepła jest w zasadzie taka sama jak w przypadku każdej lodówki i zamrażarki. Jak to możliwe, że w środku urządzenia jest tak niska temperatura, gdy na zewnątrz jest ciepło? Za pomocą odpowiednich sprężarek ciepło jest transportowane z wewnątrz urządzenia na zewnątrz – to właśnie dlatego boki lodówek są ciepłe – jest to energia cieplna wyeksportowana z wnętrza urządzenia. Pompa ciepła właśnie tak działa. Pozwala na transport energii cieplnej do wnętrza budynku. W Polsce do najpopularniejszych należą powietrzne pompy ciepła. Pozwalają one na zasilanie instalacji grzewczej nawet przy panujących na zewnątrz kilkunasto stopniowych mrozach. Popularność powietrznych pomp ciepła wynika między innymi z ich stosunkowo niewielkiego kosztu, oraz łatwego montażu. Montaż dolnego źródła zasilania w przypadku gruntowych pomp ciepła jest czasochłonne oraz wymaga posiadania odpowiednio dużej powierzchni gruntu. Natomiast w przypadku powietrznej pompy nie jest to potrzebne, jednostka zewnętrzna jest po prostu wystawiana na zewnątrz budynku i zajmuje nie więcej miejsca jak moduł zewnętrzny klimatyzacji (podobnie zresztą również wygląda).

Oszczędamy wyprodukowane ciepło dzięki rekuperacji

Jedna sprawa to wyprodukowanie energii cieplnej, a inną jest oszczędne jej wydatkowanie. W starych kilkudziesięcioletnich budynkach jednorodzinnych jest to spory problem. Dawniej nie przykładano wagi do energooszczędności budowanych obiektów. Węgla, drewna oraz gazu był niemal w brud, sprawa ta nie była więc aż tak istotna. Niestety przy obecnych cenach tych surowców energetycznych ogrzanie tak nie oszczędnego budynku może być poważnym problemem. Na szczęście naprzeciw problemowi wychodzi rekuperacja. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na oszczędne ogrzewanie mieszkania. Jak działa system rekuperacji? Jest to w zasadzie nic innego jak wentylacja mechaniczna, tyle, że jest ona wyposażona dodatkowo w wymiennik ciepła. W urządzeniu tym odzyskiwana jest energia cieplna, która w tradycyjnych systemach wentylacji jest wydalana z budynku wraz ze zużytym powietrzem. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej TanieReku.pl, sprawnie funkcjonujący system rekuperacji pozwala na wygenerowanie nawet kilkudziesięcio procentowych oszczędności na ogrzewaniu. Jak to możliwe? Straty generowane przez tradycyjne systemy wentylacyjne są ogromne. W wydalanym przez te systemy powietrzu zgromadzone są spore zasoby energii cieplnej. Za każdym razem, gdy do budynku napływa świeże powietrze, instalacja grzewcza musi je podgrzać do zadanej temperatury. W systemach rekuperacji wychodzące z budynku ciepłe powietrze podgrzewa powietrze napływające do budynku. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie nawet 90% zmagazynowanej w powietrzu energii.Jak nie trudno jest wyliczyć bezpośrednio wpływa to na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Po co nam panele fotowoltaiczne?

Jednoczesne uwzględnienie w budynku pompy ciepła oraz rekuperacji pozwala na niemal całkowite uniezależnienie się od opału. Niemniej urządzenia te do funkcjonowania potrzebują stałego dopływu energii elektrycznej. A ta jak wiemy również pochodzi ze spalania paliw kopalnych w wielkich systemowych zakładach energetycznych. Jak informują specjaliści z firmy Kormas.pl montaż paneli fotowoltaicznych zapewnia nam stały dopływ darmowej energii elektrycznej. Możemy ją wykorzystywać właśnie do zasilania pompy ciepła oraz systemu rekuperacji. Dzięki obecnym przepisom prawnym nadwyżkę produkowanej energii możemy nawet odsprzedać do obsługującego budynek zakładu energetycznego. Energooszczędne instalacje w domu to nie tylko znakomity sposób na zniwelowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. To również niezależność od rynku surowców energetycznych oraz inwestycja w ochronę środowiska naturalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here