Nitownice to urządzenia służące do połączenia różnych materiałów za pomocą nitów bądź nitonakrętek. Wykorzystuje się je zarówno w przemyśle jak i w prywatnych domach. Jednak gdzie i jaki rodzaj należy stosować? Zapraszamy do lektury artykułu o rodzajach nitownic.

NITOWNICE DO NITÓW ZRYWALNYCH 

Połączenia nitowane są bardzo trwałe i wręcz niemożliwym jest ręczne ich rozerwanie. Nity charakteryzują się dwoma parametrami takimi jak wytrzymałość nitów na ścinanie oraz na zrywanie. Odpowiednia wartość tych dwóch wielkości jest zapewnieniem jakości połączenia. Na jakość i powtarzalność złącza wpływa także rodzaj oraz materiał użytego nitu. Jeżeli produkt odznacza się niską ceną może mieć to odzwierciedlenie w nieprawidłowych złączeniach, a także odbiegać od standardów jakościowych. W przypadku firmy FAR będącej producentem nitów oraz nitownic, można mieć pewność porządnego wykonania oraz powtarzalności połączenia materiałów.

Aby urządzenie należycie spełniało swoje zadania należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór nitownicy pod stosowane nity. W przypadku aluminiowych nitów nie potrzeba dużej siły zrywania takiej jaka jest wymagana do nitów ze stali nierdzewnej. Ważne jest, aby znać średnicę zrywanych nitów, która zawęża wybór wśród narzędzi. Nity aluminiowe o małej średnicy, od 2,4 do 4,8 mm, mogą pracować z modelem RAC210 firmy FAR. Z kolei dla wartości średnicy powyżej 4,8 do 7,8 mm najlepszym wyborem byłaby nitownica RAC171. Jeśli materiał używanych nitów to stal nierdzewna wtedy ich zakres zawiera się w innych przedziałach niż w przypadku aluminium. Zakresy w zależności od modelu nitownicy do nitów zrywalnych firmy FAR zostały przedstawione w tabeli.

zakresy nitów według modeli nitownicy

Przedstawione w tabeli nitownice pneumatyczne do nitów zrywalnych są urządzeniami pneumatyczno-hydraulicznymi. Do pracy potrzebują zasilania sprężonym powietrzem, co umożliwia automatyczne zaciąganie nitów od razu po naciśnięciu spustu umieszczonego na korpusie. Dzięki wykorzystanemu zasilaniu operator nie musi wkładać w pracę dużej siły, a czas, w którym zaciskane są nity skraca się, co skutkuje większą ilością montowanych połączeń. Te właściwości nitownic pneumatyczno-hydraulicznych sprawiają, że są popularnym urządzeniem na przemysłowych liniach produkcyjnych.

 

nitownica ręczna do nitów

Nitownice ręczne są najprostszą dostępną wersją nitownicy, gdzie do pracy używana jest siła mięśni pracownika. Do takiego rozwiązania nie potrzeba kompresora do sprężonego powietrza jaki był wymagany przy okazji nitownicy pneumatycznej. Jednak w przypadku nitownicy ręcznej czas pracy jest długi i zależny od zmęczenia operatora. Nitownice ręczne stosuje się najczęściej w pracach domowych czy niedużych warsztatach.

nitownica akumulatorowa

Gdy brak jest dostępu do sprężonego powietrza, a potrzebne jest zaciągnięcie dużej ilości nitów w stosunkowo krótkim czasie najlepszym rozwiązaniem okazuje się nitownica akumulatorowa. Najczęściej dostępna jest w zestawach z dwoma bateriami oraz akumulatorem, dzięki czemu wymiana zasilania nie powoduje przestoju produkcji.

W przypadku nitownic stosowanych na liniach produkcyjnych wraz z robotami wykorzystuje się modele indywidualnie przystosowane do danego zakładu z automatycznymi podajnikami nitów, a także z kontrolą jakości wykonywanych połączeń.

 

NITOWNICE DO NITONAKRĘTEK 

Nitownica do nitonakrętek pneumatyczna złożona jest z części roboczej, którą stanowią trzpienie. Trzpienie dobierane są ze względu na wielkość nitonakrętki. Długość gwintu jaki wystaje na części roboczej należy ustawić tak, aby możliwe było nakręcenie całej nitonakrętki na trzpień. Naciśnięcie spustu skutkuje zaciągnięciem gotowej nitonakrętki, natomiast trzpień wykręca się bez ruszania nitonakrętki. Nitownice do nitonakrętek dzieli się ze względu na sposób zasilania na nitownice ręczne, pneumatyczne i akumulatorowe.  

nitownica do nitonakrętek ręczna

Pomimo zachęcającej niskiej ceny nitownica ręczna jest urządzeniem wymagającym użycia siły mięśni pracownika, a czas zaciągania nitonakrętek jest dłuższy niż w przypadku napędu pneumatycznego czy akumulatorowego. Dlatego wykorzystuje się je tylko w sytuacjach, gdzie dzienna wykonywana ilość połączeń jest niewielka. 

W przypadku zasilania sprężonym powietrzem dostępne są nitownice pneumatyczne lub pneumatyczno-hydrauliczne. W zależności od używanego rozmiaru nitonakrętek producent nitownic FAR proponuje dwa modele. Dla mniejszych nitonakrętek oferowana jest nitownica KJ60, a dla większych rozmiarów takich jak M12 należy wybrać nitownicę KJ45/S. Oba wymienione modele narzędzi sprzedawane są w zestawach z kompletem trzpieni w poręcznych walizkach.  

nitownica do nitonakrętek w komplecie

Na podstawie powyższej tabeli można porównać zakresy nitonakrętek danych modeli w zależności od ich materiału. Na liniach produkcyjnych wykorzystuje się nitownice z zewnętrznym busterem, które są lżejsze, a także bardziej funkcjonalne. 

nitownica pneumatyczna

Gdy nie mamy dostępu do kompresora do sprężonego powietrza, a musimy szybko wykonać dużą ilość złączeń warto sięgnąć po włoską nitownicę akumulatorową firmy OBER. Wspomniana nitownica akumulatorowa to urządzenie wykonane jest ze stali nierdzewnej i posiada bardzo mocne zasilanie akumulatorowe. Jego dodatkowym plusem jest umiejętność pracy z nitonakrętkami M12. 

Autor: Marek Wojtyczka – Kierownik działu narzędzi w Pneumat System Sp. z o.o.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here