Na co się przygotować przy pierwszej wizycie u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa zawsze może rodzić wątpliwości. Przeważnie odwiedzamy go w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z zaistniałą sytuacją, a najbliżsi też nie mają pojęcia co robić, żeby nam pomóc. Jeśli wybieramy konkretną osobę, której chcemy wyznać swoje problemy lub wątpliwości, warto zorientować się wykształceniu i uprawnieniach specjalisty.

Bardzo często psychologowie lubią pokazywać swoje certyfikaty, bo ciężko na nie pracowali, dlatego nie urażą się kiedy klient poprosi o dowody. Takiego rodzaju weryfikacje to dowód na to, by uchronić się przed spotkaniem z oszustem czy hochsztaplerem, który może się podawać za specjalistę.

Jak przebiega konsultacja psychologiczna?

Zwykle pierwsza stanowi wstęp do przyszłych spotkań. Nie powinno się po niej spodziewać spektakularnych rozwiązań. To moment, w którym specjalista poznaje klienta. To również chwila, kiedy nawiązuje się z nim kontrakt, czyli spis zasad współpracy między nim a psychologiem. Najczęściej wtedy planuje spotkania i ich częstotliwość, które zależą od tego kiedy będzie je potrzebować klient . Co można oczekiwać od psychologa? Jest on zobowiązany do tego, aby przestrzegać zasad etyki zawodowej. Powinien zapewnić pełną anonimowość, ponieważ obowiązuje go tajemnica zawodowa. Nie powinniśmy się obawiać ,że o spotkaniach dowie się rodzina, pracodawca czy przyjaciele.

Psycholog nie powinien absolutnie oceniać postępowań klienta, wyśmiewać go czy krytykować. Nie może zmuszać go do poruszania intymnych tematów, jeżeli nie jest to cel terapii. Zresztą nie powinien poddawać się osądom prywatnego światopoglądu, orientacji seksualnej czy rodzaju wyznawanej wiary. Warto pamiętać, że psycholog nie może być przyjacielem. Przyjaźń skutkuje wzajemnością, o której podczas sesji nie ma mowy. Nie może dochodzić do sytuacji, w której specjalista dzieli się z pacjentem swoimi prywatnymi sprawami.

Ceny takich wizyt zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od opinii danego specjalisty. Im lepsze wyniki i polecenia od innych, tym bardziej psycholog będzie się cenić. Druga kwestia to miasta. Im mniejsze miasto, tym większe prawdopodobieństwo, że psycholog będzie tańszy niż np. psycholog w Warszawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here