Jak założyć stronę internetową?

W obecnych czasach założenie strony internetowej nie jest już takim wyczynem jak jeszcze kilkanaście lat temu. Tak naprawdę bardziej zaawansowany jak i zwykły użytkownik internetu może posiadać swoją i wie jak założyć stronę internetową.

Jak założyć stronę internetową na darmowych hostingach?

Oczywiście decydując się na darmowy hosting musimy liczyć się z ograniczeniami, głównie problem tkwi w manipulowaniu wyglądem strony oraz modyfikacjami jej – ponieważ nie będziemy posiadać dostępu do serwera. Darmowymi domenami do założenia strony/bloga są na przykład wordpress.com czy blogspot.com, dla mało zaawansowanych użytkowników internetu wydaje mi się, że będą to najbardziej przystępne domeny.

Własny serwer dla naszej strony internetowej

Jeśli chcemy zupełnie odciąć się od ograniczeń hostów, mamy możliwość zakupienia własnego serwera. Zanim jednak poderwiemy się do takiego zakupu, dobrze jest poczytać i porównać firmy, które oferują miejsce na serwerze, ceny bywają zaskakujące w obydwu tych słowach znaczeniu.

Jaką stronę mam założyć?

Przede wszystkim zanim zaczniesz się zabierać za zakładanie swojej strony internetowej, musisz dobrze przemyśleć jej tematykę oraz co masz zamiar na niej publikować. Czy moja strona uzyska popularność i po jakim okresie czasu mogę się tego spodziewać? Nie jest pewne, że strona odniesie wielki sukces – wszystko w twoich rękach. Przygotujcie się na wiele godzin pracy – i jeśli jesteś w tym nowicjuszem – na wiele godzin nauki.

Przede wszystkim warto zacząć od zagadnienia „pozycjonowanie strony” – czyli otagowaniem jej w taki sposób, aby dotrzeć do odbiorców do których dotrzeć chcemy. Tagi to nic innego jak frazy, które są kluczowe, dotyczą tematyki strony, czy też zamieszczonych na niej informacji. Takim sposobem zainteresowani contentem użytkownicy wyszukiwarek trafią na naszą stronę bez problemu.

Standardowy dylemat: Zaczynamy z niczym lub korzystamy z gotowego silnika

Standardowy dylemat: Zaczynamy z niczym lub korzystamy z gotowego silnikaDylemat ten możemy rozwiązać zadając sobie jedno proste pytanie „Idziemy pod górę czy rozpędzamy się z górki?”. Tworzenie strony internetowej od zera przynosi nam niesamowicie dużo pracy, zazwyczaj późniejsze modyfikacje kodu stają się dramatem, jeśli jednak sporadycznie mamy zamiar wprowadzać modyfikację może być to dla nas dobrym rozwiązaniem. Istnieją również serwisy, w których możemy wręcz w dziecinnie prosty sposób zarządzać naszą stroną internetową. Niestety – podobnie jak na darmowych domenach musimy liczyć się z ograniczeniami, również ceny abonamentów nie są zbyt zachęcające dla administratorów rozpoczynających dopiero swoją przygodę. Serwisami takimi są np. Mozello, Weebly czy SiteBuilder. Mamy wiele możliwości na stworzenie swojej strony internetowej. Początkującym polecam się zapoznać z pakietami generatorów. Administrować będziecie wtedy mogli nie tykając się nawet pisania kodu. Każdy zaczynał od podstaw, aby w końcu być na szczycie.

Jak szybko założyć własną stronę internetową przy użyciu WordPress’a

Jak szybko założyć własną stronę internetową przy użyciu WordPress'aTutaj postaramy się krótko opisać proces tworzenia prostej strony internetowej opartej o popularny system CMS – WordPress. Pierwszą sprawą jaką musimy załatwić podczas tworzenia strony jest wykupienie odpowiedniego hostingu, czyli miejsca na serwerze. Dla prostych stron wystarczy niewielki serwer o minimalnych parametrach. Będzie on nas kosztował w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie lub kilku złotych miesięcznie. Możemy również natrafić na promocję polegającą na otrzymaniu pierwszego roku korzystania z serwera za darmo lub za symboliczną opłatą wynoszącą 1 zł. Oprócz serwera niezbędna będzie także domena. Wprawdzie po wykupieniu serwera otrzymamy jakąś darmową subdomenę ale lepiej zainwestować jest we własną domenę najwyższego rzędu. Jeśli nasz blog zyska na popularności to będzie to wtedy najlepsze wyjście. Taka domena kosztuje od 1 do 10 zł za pierwszy rok oraz w granicach 50 – 100 zł za kolejne lata utrzymywania.

Podczas rejestracji domeny musimy podać adresy DNS serwera, a na samym serwerze zainstalować domenę. Jeśli obie te usługi kupujemy u jednego dostawcy to sprawa jest ułatwiona. Większość paneli administracyjnych w serwerach posiada tzw. autoinstalator. Dzięki niemu przy pomocy kilku kliknięć możemy zainstalować CMS WordPress na swojej domenie. Instalator automatycznie utworzy bazę danych. My będziemy musieli jedynie podać nazwę i hasło użytkownika oraz adres e-mail administratora strony. Po kilkunastu sekundach będziemy mogli zalogować się do panelu administracyjnego swojej strony internetowej. Będziemy mogli dodawać nowe treści, zdjęcia a także edytować wygląd strony. Warto wspomnieć, że mnóstwo stron internetowych wykonanych jest własnie przy użyciu WordPress’a. Nie tylko blogi. Są to również sklepy internetowe czy strony firmowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here