Jak wygląda pluskwa

Pluskwa domowa jest nieproszonym gościem w naszych domach. Do niedawna była owadem zapomnianym, niestety od kilku lat problem jej występowania jest coraz częstszy. Obecność pluskwy jest bowiem uciążliwa, a pozbycie się jej z domu bardzo trudne. Jak rozpoznać, że pluskwa zamieszkała także w naszym domu? Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwaJest to stworzenie o niewielkich rozmiarach, które wynoszą około 5-7 mm, dorosłe osobniki są zabarwione na brązowo-czerwono. Barwa zależy w dużym stopniu od odżywienia pluskwy. Najedzone osobniki są ciemniejsze, mahoniowe, natomiast głodne – bardziej żółtawe. Kształt ciała jest owalny, nieco spłaszczony, co pozwala pluskwie chować się w najmniejszych zakamarkach. Głowa szeroka i krótka zaopatrzona w czterosegmentowe czułki. Nie mają skrzydeł, ale trzy pary dobrze rozwiniętych odnóży pozwalają jej szybko przemieszczać się na duże odległości. Pazurki umożliwiają mocne przyczepienie się do żywiciela w trakcie jedzenia, którym jest niestety nasza krew. Mówi się, że dorosła pluskwa przypomina pestkę jabłka. Owady te żerują nocą, opuszczając swoje kryjówki jedynie na czas jedzenia. To sprawia, że trudno jest je zaobserwować. Nie tyle więc istotne jest jak wygląda pluskwa, co efekty jej szkodliwej działalności. Pierwszym objawem są swędzące, czerwone plamy na skórze, które jednak mogą być związane z innymi czynnikami. Pluskwy mają charakterystyczny zapach, a znaleźć je można w okolicach łóżka. W związku z ich płaskim kształtem ciała, mogą ukryć się w każdej szczelinie i pęknięciu.

Gdzie można znaleźć pluskwy

Szukać ich należy w ciemnych miejscach, na powierzchniach tkanin, tam gdzie znajduje się drewno i papier. Są w stanie schować się w gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych i ramach obrazów. Zwalczanie pluskwy jest bardzo trudne i zazwyczaj kończy się wizytą fachowca. Stosuje się metody chemiczne, które jednak są najbardziej skuteczne w połączeniu z zastosowaniem niskiej lub wysokiej temperatury. Pamiętać należy o tym, że obecność pluskiew nie ma związku z czystością w domu. Niestety wystarczy jeden egzemplarz tego szkodnika, aby zadomowił się na dobre w naszej sypialni. Skąd więc biorą się pluskwy? Spotkać je można coraz częściej w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, czyli hotelach, szpitalach, czy środkach komunikacji publicznej. Nawet w najlepszych hotelach jesteśmy narażeni na atak pluskwy, warto więc, wracając po podróży do domu, wszystkie przedmioty które nam towarzyszyły jak najdokładniej wyczyścić lub uprać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here