Jak uniknąć odwodnienia

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odwodnienie to stan, w którym nie ma wystarczającej ilości wody.

Woda – niezbędny składnik naszego życia

Naszą uwagę zwracamy zazwyczaj na ilość kalorii, tłuszczu i węglowodanów w diecie. Musimy pamiętać, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Spełnia ona wiele ważnych funkcji.

  • Jest niezbędna w procesach metabolicznych.
  • Jest materiałem budulcowym dla komórek.
  • Bierze udział w transporcie składników odżywczych
  • Odpowiada za termoregulację

Chociaż nasz organizm potrafi sam produkować wodę (około 300ml na dobę), nie wystarcza to do zaspokojenia dziennych potrzeb. Aby zaspokoić potrzeby wodne naszego organizmu, musimy codziennie dostarczać wodę z zewnątrz w postaci płynów i pożywienia.

Zapotrzebowanie na wodę

Dzienne spożycie wody wynosi od 25 do 35 mililitrów na kilogram masy ciała. Przy obliczaniu dokładnej ilości należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak spożycie pokarmu, aktywność fizyczną, wilgotność i temperaturę. Głównym źródłem wody w naszej diecie są płyny, które są uzupełniane przez żywność (zwłaszcza owoce i warzywa).

Więcej artykułów w temacie zdrowego odżywiania, diety i żywności znajdziesz na https://kuchniaewy.pl/

Stopnie odwodnienia

Jeśli nie dbamy o nasz organizm, łatwo możemy się odwodnić. Może to szybko doprowadzić do gorszego samopoczucia. Rozróżniamy różne rodzaje odwodnienia.

  • Odwodnienie hipertoniczne – to takie, w którym utrata wody jest większa niż utrata elektrolitów. Może wystąpić przy niedostatecznym przyjmowaniu płynów, hiperwentylacji, cukrzycy. Objawia się zwiększonym pragnieniem, suchością błon śluzowych, skóry, dezorientacją i tachykardią. W przypadku jego wystąpienia najlepiej unikać płynów pozbawionych elektrolitów, takich jak herbata bez cukru.
  • Odwodnienie hipotoniczne – to takie, w którym utrata elektrolitów przewyższa utratę wody. Ten rodzaj odwodnienia może być spowodowany m.in. wymiotami, biegunką, przetokami pooperacyjnymi oraz nadmiernym stosowaniem leków moczopędnych. Rzadko zdarza się, że po jego wystąpieniu odczuwamy większe pragnienie. Jednym z objawów jest obniżone ciśnienie krwi, skąpe oddawanie moczu i obniżone napięcie mięśniowe. Jeśli odwodnienie jest ciężkie, leczenie obejmuje supresję potasu i podawanie soli fizjologicznej.
  • Odwodnienie izotoniczne – utrata wody i elektrolitów następuje na tym samym poziomie. Może być spowodowane m.in. wymiotami, biegunką, przetokami pooperacyjnymi. Może powodować takie objawy jak: niskie ciśnienie krwi, suchość skóry, suchość błon śluzowych, tachykardia. Główną metodą leczenia jest przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej.

Jak chronić się przed odwodnieniem?

Wiemy, ile wody potrzebujemy i co może nam zrobić odwodnienie. Teraz mamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć odwodnienia.

  • Zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody mineralnej, gdy wychodzisz z domu.
  • Zawsze miej wodę w zasięgu ręki (np. Aby wyeliminować wymówkę, że nie masz czasu iść do kuchni, upewnij się, że zawsze masz wodę pod ręką, jeśli pracujesz przy komputerze.
  • Zainstaluj aplikację mobilną, która przypomni Ci o wypiciu odpowiedniej ilości płynów, jeśli masz problem z zapamiętywaniem.
  • Spraw, by woda była przyjemniejsza – Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody mineralnej, możesz dodać do niej plasterek lub dwa cytryny, limonki lub listek świeżej mięty (ale nie kupionej w sklepie wody smakowej).
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here