Wiele osób lubiących i chcących dbać o własne auto przez przeprowadzanie samodzielnych przeglądów i drobnych napraw zastanawia się nad tym, jak sprawdzić świece żarowe, ich stan i prawidłowość dziania tak, aby w warunkach przydomowego warsztatu zostało to przeprowadzone w sposób prawidłowy. Tak naprawdę przy znajomości kilku bardzo prostych zasad prawidłowość działania świec żarowych można sprawdzić samodzielnie, bez konieczności udawania się w tym celu do elektryka, który oczywiście swoją stawkę za taką usługę posiada.

Jak sprawdzić świece żarowe?

Jak sprawdzić świece żaroweW przypadku nowoczesnych samochodów problem z koniecznością sprawdzenia działania świec żarowych niemal nie istnieje, gdyż te nowoczesne pojazdy, a właściwe zamontowane w nich systemy same informują o tym, czy świece działają jak należy czy może zaczyna się z nimi dziać coś niewłaściwego. W przypadku tych nieco starszych pojazdów sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, jednak i tego nie należy się obawiać, Wbrew pozorom sprawdzanie prawidłowości działania świec żarowych nie jest trudne,a przy znajomości pewnych technik można wykonać to nie tylko szybko i sprawnie, ale również bez konieczności wymontowywania ich z auta, co dopiero mogłoby poczynić pewne kłopoty mechanikowi amatorowi. Zdecydowanie najczęściej przy amatorskim sprawdzaniu stanu świec żarowych przydatna będzie żarówka oraz odpowiednia do tego kontrolka. Jak wykonać taki prosty test? Otóż wystarczy jedynie jeden z przewodów podłączyć do do plusowego bieguna akumulatora, natomiast drugi do końcówki wkręconej w głowicę świecy. Jeśli świeca żarowa nie jest przepalona, wówczas żarówka powinna się zaświecić.

Utrudniony dostęp do świec żarowych

Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy w posiadanym przez nas aucie świeca żarowa znajduje się w miejscu trudno dostępnym, gdzie przeprowadzenie prostego testu jest trudne do wykonania lub wręcz niemożliwe? W takim przypadku zamiast testu z żarówką i kontrolką, znacznie prostszym rozwiązaniem będzie odpięcie kostki od przekaźnika świecy i podłączenie odpowiedniej kontrolki do przewodu odpowiedzialnego za zasilanie świecy. Ten sposób ma jednak jedną, choć dość zasadniczą wadę. Chodzi tu o to, że przy jego zastosowaniu można sprawdzić tylko czy świeca jest przepalona. Niestety ten test nie wykaże jakichkolwiek innych usterek, jakim bardzo często podlegają świece żarowe w pojazdach mechanicznych. Powyżej opisane testy nie mogą być stresowane do świec żarowych niskonapięciowych – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaną one po takim teście bardzo poważnie uszkodzone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić wino
Następny artykułJak zrobić intro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here