Jak radzić sobie z atopią?

Chociaż na atopowe zapalenie skóry nie ma lekarstwa, które mogłoby zwalczyć objawy na zawsze, istnieje wiele sposobów łagodzenia objawów. O czym należy pamiętać i na jakie leki się zdecydować? Oczywiście pomóc może w takim wypadku lekarz dermatolog, ale warto także wiedzieć jak pomóc sobie samodzielnie.

Sposoby łagodzenia atopowego zapalenia skóry

Lekarz może zalecić kilka rodzajów terapii, niekiedy połączonych ze sobą lub przeplatających się, by zwiększyć efekt leczniczy. Kiedyś na atopię stosowano jedynie leki sterydowe i to w procesie ciągłym, co powodowało, że leczenie stawało się bardziej uciążliwe od choroby, ponieważ skóra stawała się coraz cieńsza i wrażliwa. Dziś sterydy stosuje się tylko w najcięższych przypadkach choroby.

Dermatolog zaleci zapewne leki przeciwzapalne i tłuste maści. Dodatkowo ulgę może przynieść stosowanie leków antyalergicznych. Co ciekawe, być może warto spróbować także terapii antystresowej, ponieważ atopowe zapalenie skory często jest powiązane właśnie ze stresem. Zaleca się także tryb życia oparty na dużej dozie relaksu, kontaktu z przyrodą i aktywności fizycznej.

Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?

Na co dzień na pewno warto unikać długich gorących kąpieli, które bardzo wysuszają skórę. Zamiast tego stawiamy raczej na krótki prysznic, po którym koniecznie należy użyć balsamu do ciała. Na skórę niekorzystnie działa także woda chlorowana, więc należy wybierać baseny, gdzie jest ona poddawana działaniu ozonu. Co jeszcze może pogorszyć stan skóry atopowej?

Na pewno dym papierosowy. Nie tylko oso9ba chora nie powinna palić ale też nikt w jej otoczeniu nie powinien tego robić. Trzeba też unikać wełnianej, grubej i drapiącej odzieży. Niezalecany jest także stres, ponieważ nasila objawy. Jak wiadomo niełatwo go uniknąć, jednakże przyda się chociaż odrobina redukcji nerwów.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że przy pierwszych objawach już należy zastosować leki przeciwzapalne, ponieważ jeżeli atopia się nasili, trzeba będzie włączyć sterydy, nawet doustne, co bardzo obciąża organizm.

Nawet jeżeli skóra okresowo nie dokucza, nigdy nie należy rezygnować z jej natłuszczania, ponieważ jeżeli dobrze o nią zadbamy, objawy mogą przez pewien czas być wyciszone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here