Jak przygotować się do egzaminu

Czeka cię bardzo ważny egzamin? Niezależnie od tego, czego musisz się nauczyć – prawa rzymskiego, biznesowego słownictwa języka francuskiego czy anatomii człowieka – warto dobrze zorganizować czas poprzedzający nierówne starcie między tobą a egzaminatorem i sprawdzić, czy masz pod ręką wszystko, co może ci pomóc.

Podczas gorączkowych przygotowań do egzaminu, od którego wiele zależy, mogą się pojawić przeróżne problemy i trudności: kryzys w przyswajaniu wiedzy, stres, przemęczenie, nieprzewidziane sytuacje losowe, które wytrącają z równowagi… Jeśli jednak wcześniej przygotujesz dobry plan działania, żadna przeszkoda nie będzie ci straszna. O czym trzeba pamiętać, jaki rytm nauki jest najskuteczniejszy i dlaczego warto mieć w zanadrzu elektrolity rozpuszczalne w wodzie?

Zbierz wszystkie materiały wcześniej

O ile to możliwe, staraj się nie odkładać zdobywania niezbędnych materiałów i pomocy naukowych na ostatnią chwilę. Do samej nauki przystąpisz z dużo większym spokojem, jeśli wcześniej przygotujesz i uporządkujesz wszystkie źródła, z których musisz skorzystać: książki z biblioteki, notatki od kolegów czy kserówki z całego semestru. W przeciwnym razie co rusz będziesz odkrywać, że czegoś ci brakuje i że musisz szybko biec do biblioteki (często tylko po to, by dowiedzieć się, że wszystkie egzemplarze potrzebnej ci książki są już wypożyczone) albo jechać po notatki do koleżanki, która mieszka na drugim końcu miasta.

Zanim więc siądziesz i weźmiesz się do pracy, upewnij się, że masz wszystko pod ręką, i posegreguj materiały według zagadnień. Dzięki temu wszystko pójdzie szybciej i sprawniej.

​​​​​​​Przygotuj dobry plan nauki

Często zdarza się, że zagadnienia wymagane podczas egzaminu są nie tylko liczne, ale też bardzo zróżnicowane. Niektóre tematy są łatwiejsze i ciekawsze, inne wymagają więcej pracy i skupienia. Zanim zaczniesz się uczyć, dobrze przyjrzyj się liście zagadnień, jeśli dostałeś ją od wykładowcy; a jeśli nie, bo i tak się zdarza, stwórz własną listę tematów obowiązujących na egzaminie i spójrz na nią uważnie.

Zastanów się, jaki system pracy będzie w przypadku tego egzaminu najlepszy. Czy zagadnienia na liście są ułożone logicznie, tak, że z tych pierwszych wynikają kolejne? Jeśli tak, najlepiej będzie uczyć się ich po kolei, by dobrze rozumieć zachodzące pomiędzy nimi związki. Jeśli jednak zagadnienia są od siebie niezależne, może lepiej będzie opracowywać je w innej kolejności, takiej, jaka ci odpowiada? Możesz np. zacząć od najtrudniejszych dla siebie rzeczy, by „zaatakować” je, kiedy jeszcze masz najwięcej sił, a te mniej skomplikowane zostawić sobie na później.

By twój plan nauki był skuteczny i zaprowadził cię do upragnionego celu, musisz też dobrze zorganizować czas, szczególnie że dość często nie ma go zbyt wiele. Warto więc zrobić sobie harmonogram nauki z wyszczególnieniem zagadnień do opracowania na dany dzień i starać się go trzymać. Najlepiej będzie pracować w blokach, np. godzinnych lub dwugodzinnych, po których robi się krótkie przerwy. Niektórzy podchodzą do tego bardzo poważnie i ustawiają sobie timer w telefonie, twierdząc, że lepiej pracują pod presją czasu, oczekując na dźwięk oznaczający przerwę. Wypróbuj tę metodę – może się okazać pomocna także dla ciebie.

​​​​​​​​​​​​​​Sięgaj po elektrolity w momentach znużenia

Przy dużej ilości materiału do przyswojenia w pewnym momencie zapewne dopadnie cię mały intelektualny kryzys, trudności z koncentracją i uczucie zmęczenia. Za taki stan rzeczy może odpowiadać niższy poziom elektrolitów w organizmie. Czym są elektrolity? To wodne roztwory jonów – a więc atomów, które przewodzą impulsy elektryczne przez całe ciało i są niezbędne w procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. W momentach wytężonego wysiłku umysłowego elektrolity, takie jak magnez, wspierają prawidłową pracę układu nerwowego i pomagają ograniczyć uczucie zmęczenia. Podczas intensywnych przygotowań do egzaminu warto więc mieć pod ręką elektrolity rozpuszczalne w wodzie i sięgać po nie, gdy znużenie i trudności z koncentracją zaczną dawać ci się we znaki.

​​​​​​​​​​​​​​Pamiętaj o rozładowaniu stresu

Przede wszystkim jednak – staraj się zachować spokój i nie wpadaj w panikę, nawet wtedy, kiedy wydaje ci się, że masz zbyt mało czasu. Nadmierny stres tuż przed i w trakcie egzaminu jest twoim największym wrogiem: nie pozwól mu więc sobą zawładnąć. W dniach poprzedzających egzamin pamiętaj o drobnych przyjemnościach i prostych czynnościach, które pozwolą ci rozładować stres: weź relaksującą kąpiel, zapal zapachową świeczkę, w przerwach od nauki wyjdź na spacer czy obejrzyj odcinek ulubionego serialu… Te małe gesty życzliwości dla samej siebie nie zajmą ci wiele czasu, a z pewnością okażą się skuteczne. Zobaczysz, że dzięki temu twoja efektywność wzrośnie, a cały materiał spokojnie ułoży się w głowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here