Jak odetkać nos

Zatkany nos nie jest może jakoś szczególnie groźnym symptomem, ale potrafi mocno utrudnić życie. Zmagająca się z nim osoba jest zmuszona do noszenia przy sobie całego pakietu chusteczek. Co chwilę po nie sięga i w każdym miejscu (pracy, szkole czy urzędzie) musi przepraszać wszystkich wokół, próbując bezskutecznie wydmuchać swój nos. Nieraz ten zwykły objaw prowadzi do sporych bólów głowy, gdyż zatkany nos często wiąże się z chorobą samych zatok. A jak odetkać nos? Czy istnieje na to rzeczywiście skuteczna metoda?

Mimo iż niedrożność nosa nie jest teoretycznie zagrożeniem dla ludzkiego życia, lepiej się jej pozbyć, aby móc ponownie normalnie i przyjemnie funkcjonować. Bezustannie zatkane nozdrza pogarszają bowiem jakość życia. To przez nie spada wydolność organizmu, a człowiek traci siły i nie jest w stanie uprawiać żadnych sportów – czasem nawet z trudnością się porusza, narzekając na ciągły brak energii. Chory zmuszony jest do oddychania ustami, a taki sposób dostarczania tlenu nie pozwala niestety na dokładne oczyszczenie powietrza, wraz z którym do organizmu przedostają się różnego typu zanieczyszczenia i bakterie. Jeżeli zatkany nos dokucza człowiekowi dłużej niż dziesięć dni, objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem. W przeciwnym wypadku można z nim spróbować poradzić sobie samodzielnie.

Jak odetkać nos z pomocą domowych sposobów?

Jak odetkać nos z pomocą domowych sposobów?Po pierwsze – nie należy próbować na siłę go wydmuchiwać. Często chorzy postępują właśnie w taki sposób, zakładając, że jeśli będą ponawiać swoje próby częściej, ostatecznie uda im się doprowadzić do wydostania się całej zalegającej wydzieliny. A jest wręcz przeciwnie. Gdy w nosie brakuje substancji nawilżających, próby jego wydmuchiwania zaostrzają sam stan zapalny, podrażniają ścianki nozdrzy i mogą wywoływać jeszcze większy ból. Jeżeli jednak chory czuje, że musi sięgnąć po chusteczkę, powinien wydmuchiwać dziurki oddzielnie – najpierw prawą, a później dopiero lewą. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie nosa. Tutaj pomocne okażą się specjalne aparatury do nawilżania powietrza, które można umieścić w sypialni lub salonie.

W Internecie znaleźć można naprawdę wiele praktycznych porad, które tłumaczą, jak w prosty i szybki sposób odetkać zatkany nos. Wykorzystuje się w nich m.in. wodę morską, którą należy płukać oba nozdrza. Zabieg powtarzany kilka razy na dzień daje bardzo dobre rezultaty i już po kilku dniach problem zatkanego nosa zostaje rozwiązany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here