Jak ładować akumulator

Akumulator to jedna z najbardziej eksploatowanych części samochodu, które dla niezakłóconego działania potrzebuje od czasu do czasu porządnego ładowania. Jak ładować akumulator, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia, o co wcale przy niewłaściwym podejściu do tematu nie trudno?

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulatorPrzede wszystkim należy pamiętać o konieczności przestrzegania zaledwie kilku prostych i banalnych zasad, a wszystko powinno wyglądać jak należy. Akumulator samochodowy z takim samy powodzeniem można ładować na dwa sposoby – w aucie lub też poza nim. Pierwszy sposób jest zdecydowanie prostszy, bowiem nie wymaga wysiłku od użytkownika pojazdu (w samochodzie za prawidłowe napięcie dba regulator napięcia, który między innymi odpowiada za sterowanie pracą samochodowego alternatora). W przypadku ładowania akumulatora poza samochodem należy poświęcić znacznie więcej uwagi i pracy nad zadbaniem o prawidłowe skonstruowanie miejsca, w którym będzie ono przeprowadzane. Jeszcze do niedawna stopień naładowania akumulatora sprawdzano przy wykorzystaniu tak zwanego gazowania elektrolitu (choć może brzmi to dość skomplikowanie, to jednak nic innego jak rozkład wody na tlen i wodór w procesie elektrolizy).

W przypadku tych najnowocześniejszych akumulatorów taki pomiar w zdecydowanej większości przypadków jest niemożliwy do wykonania, ze względu między innymi na bardzo specyficzną budowę nowoczesnych akumulatorów. Warto pamiętać o tym, że nie zaleca się ładowania w warunkach samochodowych (bez wyciągania) tych akumulatorów, które znajdują się w aucie wyposażonym w bardzo dużą ilość elektroniki.

Profesjonalny sprzęt do ładowania akumulatora

Oczywiście można pokusić się o zakup profesjonalnego, dość drogiego sprzętu umożliwiającego ładowanie akumulatora w takich warunkach, jednak niemal w każdym przypadku takie działanie okaże się ogromnie nieopłacalne. Warto również dodać, że powszechnie dostępne prostowniki, choć nie rzadko ich producenci twierdzą,że jest zupełnie inaczej nie nadają się do ładowania akumulatora bez jego wyciągania z pojazdu. Niewłaściwe ładowanie akumulatora niesie ze sobą dość wysokie ryzyko wystąpienia wybuchu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w czasie procesu ładowania wydzielany jest gaz, który przecież jest substancją łatwopalną i łatwo wybuchającą. Dlatego tu bardzo dużym problemem i zagrożeniem może się okazać przeładowanie akumulatora, czego bezwzględnie dla bezpieczeństwa swojego i urządzenia należy bardzo skrupulatnie dopilnować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here