Czy kupowanie monet przez internet jest bezpieczne?

Rozpoczęcie budowy swojej kolekcji monet bywa trudne. Początkujący kolekcjonerzy korzystają najczęściej z towarzystw numizmatycznych, targów staroci oraz antykwariatów. Niestety w dobie współczesnego pędu technologicznego coraz większa liczba młodych zbieraczy korzysta z Internetu. W sieci czyha na nich mnóstwo niebezpieczeństw, które skutecznie mogą zniechęcić do rozwoju tej cudownej pasji. Czy kupowanie monet przez Internet jest bezpieczne? Sprawdźmy.

Niebezpieczeństwa czyhające w sieci

Kwestia zakupów internetowych dotyczy nie tylko monet, ale także wielu produktów obecnych na stronach sklepów, bądź portalach aukcyjnych. Zwłaszcza aukcje kryją w sobie sporą ilość oszustów. W jaki sposób najczęściej można paść ich ofiarą? Oszuści numizmatyczni bardzo często zamieszczają, a następnie sprzedają falsyfikaty. Na podstawie zdjęć nie sposób sprawdzić, czy dana moneta jest prawdziwa pomimo dodatkowych grafik z certyfikatami i innymi dokumentami poświadczającymi ich rzetelność. Bywa też tak, że moneta, która trafia do nas drogą pocztową jest inna, niż ta na zdjęciu. Oszust najczęściej w takich sytuacjach się ulatnia, a my zniechęcamy się do dalszego zbierania, a także tracimy pieniądze. W jaki sposób uchronić się przed tego typu działaniami?

Wiekowa moneta to nie skarpetki

Wartość wiekowych monet jest duża. Dlatego w przypadku pokaźnej kwoty warto umówić się na odbiór osobisty. Nie zawsze jest to możliwe, a jeśli uniemożliwia nam to sprzedawca, wówczas najlepiej odpuścić sobie tego rodzaju zakup. Przede wszystkim należy uważnie czytać regulaminy wewnętrzne, zasady kupna oraz sprzedaży, a także zrobić research dotyczący sprzedającego. W tym przypadku pomocne mogą okazać się oceny innych użytkowników. Najbardziej pewnym źródłem unikalnych monet są targi numizmatyczne, gdzie możemy dokładnie przeanalizować okaz. Ciekawe monety można także ujrzeć na pchlich targach oraz jarmarkach miejskich. Nierzadko sprzedający zdają sobie sprawę z faktycznej wartości danej monety. „Starzy wyjadacze” najczęściej posiadają certyfikaty potwierdzające ich prawdziwość – wówczas cena jest uzasadniona. Najpewniejszym i najbardziej bezpiecznym zakupem jest transakcja, która zostanie wykonana w sprawdzonym sklepie internetowym, np. Skarbnicy Narodowej. Monety numizmatyczne od Skarbnicy Narodowej to gwarancja autentyczności i pewność, że nasza kolekcja zostanie skutecznie wzbogacona o wyjątkową kolekcjonerską monetę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here