ABC bezpiecznego podróżowania – jak ustrzec się przed bankructwem biura podróży?

Bankructwo biura podróży, w którym wykupiło się wycieczkę życia, jest niezwykle przykre…ale i kosztowne! Dowiedz się, jak ustrzec się przed taką sytuacją i co zrobić, jeżeli jednak Ci się przydarzy.

Wakacje powinny być czasem beztroski. Upragniony urlop, podróż marzeń, podróż poślubna – wszystko to może zostać przekreślone w niemal jednej chwili. W chwili bankructwa biura podróży.

Najpierw sprawdź

Zanim zdecydujesz się na wykupienie wycieczki w biurze podróży, sprawdź je w Centralnej Ewidencji Wykazów w Turystyce, prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wystarczy, że wyszukiwarkę wpiszesz nazwę organizatora. To, co powinno zwrócić Twoja szczególną uwagę to jakiej wysokości zabezpieczenie finansowe biuro posiada i jaki jest termin obowiązującego zabezpieczenia. Sprawdź także, czy biuro nie zawiesiło swojej biuro podróży nie zawiesiło wykonywania działalności, nie ma zakazu wykonywania działalności lub czy nie toczy się postępowanie o wykreślenie go z rejestru.

Sytuacja kryzysowa

Rzadko zdarzają się sytuacje, że biuro podróży bankrutuje niespodziewanie, tuż przed planowanym przez nas wyjazdem. W takiej sytuacji mamy prawo do uzyskania zwrotu środków za całą wycieczkę lub środków z zaliczki, jeżeli przekroczyła 10% całkowitej ceny. Informacja o tym, w jaki sposób klient może ubiegać się o zwrot środków, powinna zostać przekazana na piśmie przez biuro podróży. Procedura składa się zazwyczaj z czterech kroków:

  • musisz złożyć wniosek o zwrot wpłaconych środków do ubezpieczyciela/gwaranta biura podróży,
  • ubezpieczyciel/gwarant biura podróży zweryfikuje informacje zawarte w złożonym przez Ciebie wniosku w ciągu 30 dni,
  • jeśli weryfikacja wniosku jest pozytywna, marszałek województwa w którym biuro podróży ma swoją siedzibę, wyda decyzję o zwrocie wpłaconych przez Ciebie środków,
  • w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji wydanej przez marszałka województwa, ubezpieczyciel/gwarant biura podróży musi zwrócić Ci pieniądze.

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa ubezpieczeniowa nie chroni Cię przed takimi zdarzeniami jak bankructwo biura podróży, jednak możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi, jeżeli podróż się nie odbędzie i prosić o zwrot należnych środków.

Jeżeli jednak wszystko pójdzie po Twojej myśli i nie dojdzie do bankructwa biura podróży – pamiętaj o tym, żeby wykupić ubezpieczenie turystyczne. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas wyjazdu i nie poniesiesz znacznych kosztów, które mogłyby wynikać m.in. z sytuacji losowych. Ciesz się upragnionym urlopem – bez ryzyka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here